Wkomponowanie pomp ciepła w budynek
Wszyscy obserwujemy zwiększającą się liczbę urządzeń OZE na elewacjach. Ważną kwestią jest wkomponowanie tych jednostek w design budynku. Najnowsze rozwiązania w dziedzinie pomp ciepła były przedmiotem rozmów podczas II-giej edycji Forum Modernizacje w Budownictwie pt. “Modernizacje ścian i fasad budynków”. Ekspert z firmy Panasonic, Jakub Traczyk przedstawił najważniejsze informacje o obecnej roli i trendach w designie pomp ciepła. Kluczowe informacje znajdziecie w tym artykule.

Podziel się
Ciężko jest się przyzwyczaić do obecności agregatu zewnętrznego pompy ciepła na świeżo wyglądającej elewacji. Oprócz aspektów designerskich dodatkowymi ograniczeniami mogą się okazać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy też sąsiedzi, którzy nie lubią hałasu. Na zachodzie znaleziono już sprytne rozwiązanie tego problemu.
“Pompy ciepła to powszechnie stosowane urządzenia. Nie przy każdym budynku można bezpośrednio zamontować jednostkę zewnętrzną, czy to ze względów estetycznych, prawnych czy na poziom generowanego hałasu. W zamaskowaniu agregatu może nam pomóc specjalna kapsuła” - Jakub Traczyk, ekspert Panasonic
Jednostka zewnętrzna zamykana jest w kapsule umieszczonej w otworze w dachu. Przechodzień patrząc na dach od strony zewnętrznej widzi coś na kształt panelu fotowoltaicznego. Obudowa oczywiście zapewnia wymagany przepływ powietrza. Jest to szczególnie ważne w tego typu systemach. Nie wolno zaburzać przepływu powietrza, bo może to negatywnie oddziaływać na wydajność całego systemu. Poniżej przedstawiono zdjęcia przykładowej realizacji z próby zamaskowania jednostki zewnętrznej.
Kolejnym równie istotnym aspektem jak względy estetyczne całości kompozycji elewacji, jest jej szczelność. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność przejść instalacyjnych. Producent podaje w instrukcji obsługi jak powinny wyglądać przejścia dla danego modelu. Zawsze powinno się je wykonywać ze spadkiem na zewnątrz budynku. Tym samym uniemożliwia się przenikanie opadów deszczu czy śniegu do wnętrza ściany i powodowania zawilgoceń izolacji. Pamiętajmy, że każde takie przejście to mostek cieplny, dlatego powinno być jak najbardziej zminimalizowane, dopasowane do faktycznej potrzeby.
Design też się liczy
Dla inwestora, wykładającego konkretną kwotę na pompę ciepła, ważny jest też jej wygląd, a przede wszystkim by komponowała się z kolorem elewacji. Tym samym producenci pomp są zmuszeni do podążania za najpopularniejszymi trendami fasad.
“Urządzenia starej serii są w innej kolorystyce niż te najnowsze. Obecny trend na ciemne elewacje wymusił na producentach dopasowanie designu urządzeń do tych barw. Odeszliśmy od tradycyjnych kremowych kolorów ścian w stronę ciemnych, takich jak szary antracyt. W takich też barwach oferujemy najnowsze rozwiązania” - Jakub Traczyk, ekspert Panasonic
Oprócz zmian w estetyce jednostek zewnętrznych w najbliższym czasie należy się też spodziewać ogólnego zwiększenia ich gabarytów. Obecnie firmy prześcigają się w kwestii designu urządzeń. Ważne jest, aby pasowały do architektury towarzyszącej i miały estetyczne cechy nowoczesnego urządzenia.
“Ogólna forma urządzeń zostanie zachowana. Co do wielkości, biorąc pod uwagę dążenie do jak najwyższej sprawności i rosnące rozmiary wymienników, można się domyślić że urządzenia będą większe. Zredukowana zostanie natomiast liczba wentylatorów, by zmniejszyć ilość generowanego hałasu.” - wyjaśnia Jakub Traczyk, Panasonic
Wpływ na powiększenie rozmiarów agregatów ma również fakt zmian na rynku czynników chłodniczych. Preferencja tych naturalnych wymaga innych parametrów technicznych od urządzeń. Te nowe, szczególnie zasilane czynnikiem R290, są zauważalnie większe.
Rynek pomp ciepła w Polsce
Rynek grzewczy oferuje różne rozwiązania. Możemy wybierać z całej gamy produktów opartych o różne technologie. Sektor pomp ciepła również posiada bogaty wachlarz urządzeń. Po które najczęściej sięgają Polacy?
“Najbardziej popularne w Polsce są pompy ciepła powietrze-woda. Są to urządzenia które czerpią energię cieplną z powietrza i przekazują ją do wody krążącej w instalacji w budynku. Drugie co do popularności są pompy powietrze-powietrze, pobierające ciepło z powietrza zewnętrznego i oddające je do powietrza wewnątrz budynku. Co więcej, każdy klimatyzator obecnie produkowany i dostępny na rynku polskim jest pompą ciepła, ponieważ każdy z nich posiada funkcję grzania.”
Kolejna, trochę mniej popularna, ale bardzo efektywna energetycznie grupa pomp ciepła to pompy gruntowe. Pobierają one ciepło z wód gruntowych bądź samego gruntu i przekazują je do czynnika krążącego w instalacji. Dlaczego są one rzadziej wybieranym rozwiązaniem?
“W porównaniu do pomp gruntowych, pompy powietrzne są bardziej przystępne cenowo. Nie ma potrzeby robienia odwiertów czy kładzenia wymiennika poziomego, który zajmuje całą działkę. Dlatego koszty inwestycyjne w przypadku jednostek powietrznych są dużo mniejsze, w ostatecznym rozrachunku w ostatecznym rachunku okazują się bardziej przystępnym produktem, którego roczna efektywność nie odbiega wiele od pomp gruntowych. Właśnie dlatego są tak popularne” - Jakub Traczyk, Panasonic
Z całej rodziny pomp ciepła najbardziej przystępne cenowo są pompy powietrze-powietrze, czyli popularne klimatyzatory z funkcja grzania. Są one w stanie bardzo szybko ogrzać pomieszczenia, nie wymagają instalacji wodnej do funkcjonowania. Sprzedaż tych urządzeń stale rośnie, aktualnie są najbardziej popularne w Skandynawii. Które opcje powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę podczas termomodernizacji?
Którą pompę wybrać?
Według Jakuba Traczyka z firmy Panasonic, przy rozważaniu termomodernizacji istnieją dwa główne rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę: pompa powietrze-woda i powietrze-powietrze. Są to najbardziej odpowiednie opcje. Natomiast pompa gruntowa jest wyborem obarczonym wieloma uwarunkowaniami, takimi jak wielkość działki, możliwość wykonania odpowiedniej ilości i głębokości odwiertów, a także miejsca w budynku na kolektor dla dolnego źródła. Realizacja tego typu instalacji trwa znacznie dłużej niż montaż pompy ciepła powietrze-woda, a w przypadku domów zamieszkałych, przerwa w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej czy ogrzewania powinna być jak najkrótsza.
Opracowano na podstawie II Forum Modernizacje w Budownictwie FMB.