Wniosek w programie Czyste Powietrze – gdzie szukać pomocy?
Wielokrotnie wspominamy, że ten rok jest dla programu Czyste Powietrze wyjątkowy. Nic dziwnego - możemy ubiegać się o znacznie wyższe dotacje niż to było dotychczas. Chęć zainwestowania w termomodernizację to jedno, podjęcie decyzji o skorzystaniu z dofinansowania to drugie, a pozyskanie go to zupełnie inna rzecz. Wymaga ona od nas pewnych działań, które mogą nie być dla nas oczywiste. Jako potencjalni beneficjenci nie powinniśmy być zmuszeni do studiowania regulaminów, aby nie dać się nabrać na mechanizmy, które nie są dla nas korzystne. Jak więc podejść do dotacji jako świadomy obywatel? Sprawdzamy!

Podziel się
Aby skorzystać z programu Czyste Powietrze, ale także innych dostępnych w Polsce form wsparcia powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim internet - zarówno strona programu, jak i portale branżowe dostarczają odpowiedzi na nurtujące pytania. Szczególnie w przypadku strony programu mamy do czynienia często z dużą ilością informacji, które czasem są napisane technicznym językiem, który nie musi być przez każdego zrozumiały.
Konsultant na stronie programu Czyste Powietrze
Jeżeli mamy jedną sprawę i nie chce nam się przeglądać całej strony, to możemy zadać pytanie do konsultanta. Wchodząc na stronę czystepowietrze.gov.pl w prawym dolnym rogu ekranu możemy zauważyć ikonkę czatu. Po kliknięciu w nią pojawia nam się okno, w którym wpisujemy swoje dane oraz pytanie. Zazwyczaj trzeba chwilę poczekać, ale nie trwa to dłużej niż 5-10 minut. Po udzielonej pomocy można wysłać ocenę konsultantowi.
Dla wnioskodawców oraz gmin uczestniczących lub chcących wziąć udział w programie otwarte są specjalne infolinie. Są to numery odpowiednio:
- dla składających wniosek: 22 340 40 80
- dla gmin: 22 340 40 90
Wnioskodawca po zadzwonieniu pod dedykowany mu numer zostanie połączony z ekodoradcą, a dzięki takiej rozmowie możliwe jest szybkie pozbycie się wątpliwości. Natomiast beneficjenci, którym już przyznano dofinansowanie z pytaniami powinni kierować się do właściwego terytorialniego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.
Nie bez znaczenia są punkty konsultacyjno-informacyjne, które działają przy urzędach gminnych. Tam oddelegowana osoba pomoże zarówno odpowiedzieć na nurtujące pytanie, jak i wypełnić wniosek. Oto przykładowa plansza, po której możemy rozpoznać, że nasza gmina współpracuje z NFOŚiGW w ramach programu Czyste Powietrze.
Przypomnijmy, że w lipcu br. Anna Moskwa zaproponowała dodatkowe pieniądze właśnie na rzecz punktów konsultacyjnych. Szerzej o tym w materiale Kolejne pieniądze usprawnią program Czyste Powietrze
Termomodernizacja to złożone zagadnienie
Ważne kwestie dotyczące programu Czyste Powietrze może znaleźć również na portalu Termomodernizacja.pl. Na dowód tego udostępnimy link do strefy, w której dowiesz się wszystkich kluczowych informacji o programie: PROGRAM CZYSTE POWIETRZE
Cieszy fakt, że operatorzy programu zwracają uwagę na wyzwanie, którym jest dotarcie do wykluczonych osób. Takie osoby często z różnych powodów nie mają dostępu do internetu lub zwyczajnie nie słyszały o termomodernizacji. Jeżeli mamy w swoim otoczeniu takie osoby, a uważamy, że skorzystaliby oni na modernizacji swojego domu, to możemy im zaproponować wizytę w punkcie konsultacyjnym lub rozmowę z ekodoradcą. W każdych takich działaniach trzeba mieć jednak pewien umiar, gdyż niektórych domów nie opłaca się ocieplić. Nie każdy obiekt nadaje się do montażu pompy ciepła, co bardzo często podkreślamy. To są pewne przeszkody, które stoją zarówno przed właścicielami domów, branżą oraz rządzącymi. W osądach warto pozostać obiektywnym - nie popadać w hurraoptymizm, ani w sceptycyzm.
Źródło: czystepowietrze.gov.pl