Aktualności Aktualności

Województwo śląskie liderem programu Czyste Powietrze!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Jak czytamy w rankingu przygotowanym przez NFOŚiGW oraz Polski Alarm Smogowy, w pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin w ostatnim kwartale 2021 roku, aż 25 pochodzi z województwa śląskiego, co prezentuje poniższa tabela. [caption id="attachment_11634" align="alignnone" width="1024"] Najaktywniejsze gminy w programie Czyste Powietrze w IV kwartale 2021 roku, źródło: PAS[/caption] To kolejny kwartał, w którym to właśnie województwo śląskie przoduje w rankingu. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w czołówce rankingu biorącego pod uwagę wszystkie polskie gminy już po raz drugi znalazło się śląskie uzdrowisko: Goczałkowice-Zdrój (miejsce 18). Najwięcej wniosków do programu złożono natomiast w Rybniku (806 w IV kwartale 2021 oraz ponad 4600 od początku funkcjonowania programu). Widać tu wyraźny wpływ aktywnych działań włodarzy miasta i mieszkańców oraz lokalnych aktywistów antysmogowych.

Najgorsze gminy

Wśród gmin, w których w IV kwartale zeszłego roku złożono najmniej wniosków znajdują się m.in. znane miejscowości wypoczynkowe, na przykład Krynica Morska (0 wniosków), Świeradów-Zdrój (0) czy Międzyzdroje (1). Niewiele lepiej jest w niektórych miastach wojewódzkich: Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41), czy Gdańsk (54), choć często większe miasta oferują własne programy dotacyjne. Ranking za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje dużo większą popularność programu w małych gminach. W pierwszej setce najaktywniejszych widzimy głównie gminy poniżej 20 tys. mieszkańców. Opublikowany ranking za IV kwartał 2021 roku będzie brany pod uwagę przy pierwszym rocznym podsumowaniu (zestawienie obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.), dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie Czyste Powietrze, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, w komentarzu do wyników wskazała, że program Czyste Powietrze jest na bieżąco modyfikowany i staje się coraz bardziej atrakcyjny.
- Kolejny raz w rankingu możemy postawić za wzór najskuteczniejsze samorządy, których determinacja i zaangażowanie przekładają się na mniej smogu, czystsze środowisko i zdrowsze życie mieszkańców - wskazała Moskwa.
Z kolei Andrzej Guła, lider PAS wskazał, że w województwie śląskim od 1 stycznia 2022 roku uchwała antysmogowa zakazała użytkowania „kopciuchów” wyprodukowanych przed 1 września 2007 roku. Widać, że zapisy uchwały są dobrym motywatorem do likwidacji pozaklasowych kotłów. PAS wyraża nadzieję, że podobną mobilizację zobaczymy w tym roku w województwie małopolskim i mazowieckim - w tych regionach użytkowanie „kopciuchów” stanie się nielegalne od 1 stycznia 2023 roku. Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze został uruchomiony we wrześniu 2018 roku i do końca 2018 roku złożono w sumie 25 519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85 368 (2019) i 83 801 wniosków (2020). Rekordowy okazał się rok 2021, kiedy złożono ich aż 184 267, tj. 48,6 proc. wszystkich złożonych wniosków w programie. W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 milionów „kopciuchów” w całym kraju. Źródło: NFOŚiGW