WSPIERAMY TERMOMODERNIZACJE, CZYLI 5 POSTULATÓW DLA NOWEGO RZĄDU 

Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. W Polsce istnieje ogromne zapotrzebowanie na inwestycje w tym zakresie. Od wielu lat są prowadzone działania w celu zwiększania ich liczby. Wciąż jednak jest ich zdecydowanie za mało. Dlatego redakcja serwisu Termomodernizacja.pl proponuje realizację 5 postulatów, których spełnienie wpłynie na zwiększoną liczbę inwestycji w termomodernizację w Polsce.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
stawiamy na termomodernizację! program czyste powietrze - termomodernizacja plus dobry montaż

Podziel się

Oto 5 postulatów dla nowego rządu mających na celu wsparcie inwestycji termomodernizacyjnych w Polsce. Szerzej komentowano je w odcinku programu "Energia i Budynek" na kanale YouTube - ZAPRASZAMY

TermoBon, czyli bezpłatny audyt energetyczny dla budynków jedno- i wielorodzinnych

Wykonanie audytu to pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, planując termomodernizację. Bez tego lepiej jej nie zaczynać! Audyt energetyczny zawiera analizę stanu obecnego domu w zakresie efektywności energetycznej. Taki dokument powinien posiadać zalecenia, co należy zrobić, aby budynek zużywał mniej energii. Tak więc znaczenie audytu energetycznego jest ogromne. 

Koszt wykonania audytu energetycznego dla wielu jest zbyt wysoki, aby sobie na niego pozwolić. Sfinansowanie kosztów wykonania tego dokumentu osobom, które do tej pory ich nie wykonali, pozwolili właścicielom domów ocenić stan faktyczny nieruchomości. Oprócz tego audyt wskaże konkretne korzyści wynikające z podjęcIa prac termomodernizacyjnych. 

Dotacje na termomodernizację dostępne bez progów finansowych i dla każdego w ramach programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze musi wejść na nowy poziom w zakresie ilości obsługiwanych właścicieli domów jednorodzinnych. Czas najwyższy zdjąć progi finansowe, na podstawie których można ubiegać się o dotacje. Dla sporej części społeczeństwa aktualne progi finansowe w praktyce wykluczają ich w możliwości ubiegania się dotacje w tym programie. 

Koszty termomodernizacji są znaczne, więc każda pomoc i wsparcie jest cenne, Zdjęcie progów finansowych umożliwi w praktyce NFOŚIGW obsługiwać więcej klientów. Obecne statystyki programu Czyste Powietrze wskazują, że aby spełnić cele w zakresie modernizacji zasobów budowlanych w Polsce, należy znacznie przyspieszyć tempo termomodernizacji. Program Czyste Powietrze poprzez zdjęcie progów finansowych może zacząć docierać do nowych odbiorców. Wydaje się, że Program w obecnej formule wyczerpuje się, dlatego potrzebna jest kolejna odsłona tej inicjatywy. 

Bezpłatne wsparcie techniczne przy planowaniu i realizacji prac termomodernizacyjnych 

Termomodernizacja domu, budynku to dość złożony proces niełatwy do zaplanowania i zrealizowania. Aby przygotować taką inwestycję, należy zebrać odpowiednią dokumentację, znaleźć wykonawcę prac, dobrać urządzenia i technologie do wykonania termomodernizacji. Stworzenie bezpłatnych punktów konsultacyjnych będzie stanowić wsparcie dla osób planujących lub realizujących taką inwestycję. Bezpłatne doradztwo w całym procesie termomodernizacji jest elementem kluczowym do tego, aby mieszkańcy naszego kraju podejmowali działania w tym zakresie. 

Aplikacja e-termomodernizacja, jedno narzędzie do planowania i realizacji przedsięwzięcie modernizacyjnego

Współczesne osiągnięcia techniki mogą wspierać proces powszechnej termomodernizacji zasobów budowlanych w Polsce. Dla efektywnego działania w zakresie termomodernizacji należy stworzyć jedno narzędzie wspierające proces termomodernizacji. Narzędzie to ma zarówno służyć do wykonania audytów energetycznych, jak i być elektronicznym dziennikiem prac prowadzonych w ramach termomodernizacji. Narzędzie tego typu ma wspierać uczestników tego procesu poprzez łatwy dostęp do informacji prawnych i finansowych. Oprócz tego aplikacja ta ma dawać kontakt do wyspecjalizowanych w tym zakresie wykonawców budowlanych i instalatorów, czyli podmiotów realizujących tego typu inwestycje. To wszystko powinno być kompatybilne z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB), która jest bazą informacji o budynkach w Polsce. 

Twórzmy dobre audyty energetyczne i dbajmy o jakość wykonywanych modernizacji

Bardzo ważne, aby w perspektywie termomodernizacji zasobów budowlanych pochylić się na tym, w jaki sposób sporządzamy audyty energetyczne. Ważne, aby je robić dobrze i aby przepisy regulujące te kwestie wspierały nas wszystkich w tym dążeniu. Od tego, jak dobrze są i będą wykonane audyty energetyczne, będzie zależało powodzenie powszechnej termomodernizacji istniejących zasobów budowlanych w Polsce. 

Wspieramy termomodernizacje - 5 postulatów dla polskiego rządu

Czekamy na zmiany w polskim świecie termomodernizacji! Jako redakcja Termomodernizacja.pl dołożymy wszelkich starań, aby o tych zmianach rzetelnej informować!

Zobacz również