Wybór pompy ciepła – moc, SCOP, hałas i gwarancja

pompy ciepła

Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych producentów, modeli i serii pomp ciepła. Wśród tej różnorodności łatwo się pogubić. Jak więc dokonać najlepszego wyboru? Czy nazwa marki jest wystarczającym kryterium? Razem z ekspertem Woltair odpowiemy na te pytania i pomożemy znaleźć idealny model pompy ciepła dla Ciebie.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
pompy ciepła

Podziel się

  • Jak wybrać pompę ciepła? Przede wszystkim sprawdź wskaźnik SCOP, a nie COP. Dlaczego?
  • Moc mocy nierówna. Od czego zależy moc grzewcza powietrznej pompy ciepła?
  • Uważajmy na długie okresy gwarancyjne.

Wskaźnik COP jest często stosowany do porównywania efektywności różnych pomp ciepła. Warto jednak pamiętać, że COP odnosi się do konkretnego punktu pracy, czyli konkretnej temperatury zewnętrznej i temperatury czynnika grzewczego w danym momencie. Dlatego coraz więcej świadomych inwestorów kieruje się wartościami SCOP, czyli sezonowej efektywności. SCOP oferuje obraz efektywności urządzenia w dłuższym okresie. Zazwyczaj jest to cały rok przy różnych warunkach klimatycznych. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jak urządzenie zachowuje się na przestrzeni czasu w różnych warunkach temperaturowych.

Moc pompy ciepła 

Zaczynając interesować się pompami ciepła, często skupiamy się na ich mocy. Wiele osób podejmując decyzję o zakupie, kieruje się nawet nazwą urządzenia. Jednakże jest to mylące podejście. Często liczba w nazwie pompy nie odzwierciedla jej rzeczywistej mocy.

“Klient powinien mieć świadomość, o jaki punkt pracy chodziło producentowi. Nazwy mogą być bardzo mylące. Niestety klienci końcowi często nie są tego świadomi i dobierając urządzenie, sugerują się wyłącznie parametrem z nazwy. To nie do końca poprawne podejście” – zauważa Michał Chaberski, WOLTAIR.

Producenci podają tę liczbę jako moc pompy ciepła przy różnych temperaturach otoczenia. Dla jednego producenta może to być -7°C, dla innego 2°C. Dlatego opieranie się wyłącznie na wartości liczbowej w nazwie jednostki jest mylnym podejściem przy porównywaniu modeli. Na przykład pompa oznaczona jako "10 kW" (bo producent odnosił się do temperatury 10°C) może okazać się słabsza od pompy oznaczonej jako "8 kW" (bo producent odnosił się do temperatury 2°C) w rzeczywistości tych samych warunków.

Różnice w mocach

Ważne jest sprawdzenie mocy pompy ciepła w określonej temperaturze zewnętrznej, uwzględniając warunki klimatyczne konkretnej lokalizacji w Polsce. Należy pamiętać, że dobór odpowiedniej pompy ciepła będzie zupełnie inny dla Krakowa niż dla Gdańska, ponieważ te miasta znajdują się w różnych strefach klimatycznych.

Mapa stref klimatycznych wg PN-EN 12831
Źródło: hvacr.pl 
Projektowa temperatura zewnętrzna i średnia roczna temperatura zewnętrzna
Źródło: hvacr.pl 

“Musimy pamiętać o tym, by suma mocy pompy ciepła i mocy źródła szczytowego w danej temperaturze obliczeniowej była w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło naszego budynku” – zauważa Michał Chaberski, WOLTAIR.

Spełnienie zapotrzebowania na ciepło po stronie budynku to pierwsza podstawowa zasada. Jednak jak to osiągnąć? Pompę trzeba przewymiarować czy zostawić margines mocowy?

“Często dostaję takie pytanie. Otóż pompa ciepła nie powinna być ani przewymiarowana, ani niedowymiarowana. Odpowiedź jest wręcz paradoksalna, bo pompa ciepła powinna być dobrana w punkt. Wtedy pracuje najbardziej wydajnie, a koszty eksploatacji są najniższe” – wyjaśnia ekspert.

Hałas generowany przez pompę ciepła

W kolejnym etapie warto ocenić efektywność pompy ciepła w różnych temperaturach zewnętrznych, skupiając się na wartości SCOP. Dzięki temu podejściu możemy bardziej świadomie ocenić, jakie są rzeczywiste możliwości urządzenia, nie sugerując się wyłącznie nazwą. Następnie należy zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego przez jednostkę zewnętrzną. To aspekt często pomijany, co jest dużym błędem. Zbyt głośna jednostka zewnętrzna może zakłócać nie tylko nasze życie, ale również życie sąsiadów. Co więcej, istnieją nawet przepisy prawne regulujące dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez agregat. Warto pamiętać, że w terenie zabudowanym, zwłaszcza w czasie ciszy nocnej, pompa ciepła musi spełniać normę emisji dźwięku nieprzekraczającą 40 dB na granicy działki.

Gwarancje na pompy ciepła

To są kluczowe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła. Dzisiaj trudno jest poczuć się pewnie, kupując pompę ciepła, gdy na rynku czyhają różne zagrożenia. Często spotyka się urządzenia oferujące 12-letni okres gwarancji, podczas gdy marka lub dystrybutor funkcjonuje na rynku zaledwie od roku. Tego rodzaju oferty budzą wątpliwości, gdyż nigdy nie można być pewnym, czy gwarancja zostanie rzeczywiście utrzymana.

“Z punktu widzenia klienta końcowego, dużo bezpieczniej jest kupować urządzenia oferowane przez marki obecne na polskim lub globalnym rynku od co najmniej kilku lat” – zauważa Michał Chaberski z WOLTAIR.

Dodatkowo renomowani producenci zwykle udzielają gwarancji na okres od 2 do 5 lat, dlatego urządzenia oferujące gwarancję na 10-12 lat od razu powinny wzbudzić naszą czujność. Zwłaszcza jeśli są oferowane przez nową na rynku markę, która ma w swojej ofercie tylko jeden typ pomp ciepła.

Źródło: Forum Branżowe GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.