Wygłuszenie ścian od wewnątrz – propozycja rozwiązania

Wykonanie konstrukcji pod wygłuszenie pomieszczeń jest podobne do tej wykonywanej pod ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Ale nie brakuje też innych rozwiązań wygłuszających, opartych na materiałach doskonale nam znanych - jak korek, oraz nowości na rynku - tłumiących mat dekoracyjnych.
Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozpoczęciu jakichkolwiek prac, musimy wiedzieć, jakie mamy możliwości - biorąc pod uwagę lokalizację i rodzaj lokalu, nakłady finansowe i efekty, jakich oczekujemy.

Podziel się
W przypadku wykorzystania profili, musimy zapoznać się dogłębnie ze stanem technicznym budynku, sprawdzić kondycję ścian i przegród, które chcemy wyizolować. Musimy wiedzieć, czy są to ściany działowe, szczytowe czy konstrukcyjne; jaka jest ich grubość i jakość materiałów oraz samego ich wykonania; czy od zewnątrz mamy do czynienia z tynkiem czy ociepleniem. Warto także zwrócić uwagę, czy ściana nie jest zawilgocona. To najważniejsze elementy, którym należy się przyjrzeć w pierwszym etapie - czyli tak naprawdę jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Problem hałasu w domu, mieszkaniu, kamienicy
Zarówno mieszkanie w bloku, jak i dom jednorodzinny mają swoje plusy i minusy, jeśli chodzi o dźwiękoszczelność - stosowane aktualnie technologie bezsprzecznie odnoszą w tej materii sukcesy. Niestety istnieją takie zjawiska, na które kompletnie nie mamy wpływu i tylko w niewielkim stopniu jesteśmy w stanie im zaradzić. Wśród nich są przede wszystkim drgania i huk dobiegające z ulicy - nad drganiami przenoszonymi na konstrukcję prosto z ulicy niespecjalnie możemy zapanować. Jest to szczególnie dokuczliwe w starym budownictwie, jakim są kamienice.
Tu należy jednak zaznaczyć, że poprawa dźwiękoszczelności w starych kamienicach jest w swym wykonaniu niezwykle bezproblemowa. Zazwyczaj przebiega bowiem bez widocznych, odczuwalnych zmian, gdyż pomieszczenia są duże i wysokie - to ogromny plus - nie zauważa się znaczącej zmiany wielkości użytkowanej przestrzeni.
W tym przypadku obniżanie sufitów jest zalecane również z uwagi na zużycie energii, a dla niektórych to także względy estetyczne.
Tak naprawdę, wykonując ten rodzaj izolacji przed dźwiękiem (profile i płyty), trzeba się liczyć wyłącznie z miejscem, jakie zajmuje izolacja - z jej grubością - oraz z wykończeniem powstałych przegród.
Poszczególne etapy prac oraz zastosowane elementy konstrukcji przedstawiają się następująco:
- położenie folii dźwiękoszczelnej,
- skręcenie metalowych profili przyściennych lub konstrukcji drewnianej,
- wykonanie izolacji akustycznej między profilami pionowymi,
- wykończenie płytami G-K lub płytą OSB.
Odpowiedni materiał akustyczny
Ważne jest, aby pamiętać o doborze odpowiedniego materiału akustycznego. W przeciwieństwie do materiałów stosowanych podczas prac termoizolacyjnych, najlepszym materiałem jest wełna mineralna o gęstości większej niż 30 kg/m3. Większość producentów posiada dziś w swojej ofercie produkty przeznaczone specjalnie do izolacji akustycznej. Taka wełna ma inną gęstość i strukturę niż wełny do termoizolacji.
Musimy się tego trzymać, jeśli naprawdę chcemy uzyskać oczekiwany efekt. Pamiętajmy, że należy dobrać odpowiednie parametry wełny oraz jej grubość. Zalecana grubość wynosi od 7 do 10 cm - dzięki czemu średnio zwiększamy izolację dźwiękoszczelną o 20 dB.
Usztywniający konstrukcję szkielet wykonujemy z profili stalowych. Rzadziej z drewnianych, ponieważ są one droższe, a ponadto trzeba mieć stuprocentową pewność, że materiał, z którego budujemy jest odpowiedniej klasy i wilgotności - musi on być po prostu suchy. W przeciwnym razie - gdyby drewno było wilgotne - siły powstające przy jego wysychaniu powodowałyby, że wyłożona płytami konstrukcja zaczęłaby się niszczyć z powodu pracy drewna. Płyty zaczęły by pękać i się odkształcać w miejscach łączeń - szczególnie przy sufitach.
Bezwzględnie należy pamiętać o wykonaniu taśm tłumiących na obwodach profili głównych, czyli przy ścianach bocznych, przy podłodze i suficie.
Taki sposób wygłuszania pomieszczeń, jak wszystko, ma też wady. Spełnia on wymagane warunki, ale niestety zabiera miejsce - po prostu pomniejsza pomieszczenia.
I tak w przypadku (drogich) mieszkań w centrach dużych miast niespecjalnie można sobie na takie rozwiązania pozwolić. Dlatego, jeśli oczekujemy pewnych standardów akustycznych, to decydując się na zakup - czy to domu czy mieszkania - weźmy pod uwagę lokalizację tej konkretnej inwestycji, odległości od infrastruktury komunikacyjnej i innych źródeł hałasu, a także miejski plan zagospodarowania. Wówczas łatwiej będzie nam uniknąć rozczarowań.
.
Polecane
Która z izolacji najlepiej chroni przed stratami ciepła? Wielkie porównanie materiałów ociepleniowych!


Izolacja z odpadów skórzanych? Innowacyjny pomysł brazylijskich naukowców

