Wykaz świadectw charakterystyki energetycznej – czy powstanie baza danych o budynkach?
Coraz bliżej do wejścia w życie nowelizacji świadectwa charakterystyki energetycznej. Już 28 kwietnia zaczną obowiązywać nowe przepisy, których zadaniem jest zachęcenie osób do sporządzenia świadectw energetycznych. Co więcej, pojawi się wykaz świadectw, w których będą zbierane informacje o polskich budynkach, a dzięki temu możliwe będzie stworzenie przeglądowej bazy danych o ich stanie technicznym.

Podziel się
Ten wykaz będzie tym, czego zabrakło przy konstruowaniu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku. Mowa oczywiście o kompleksowości danych, które się w nim znajdą. Do bazy CEEB nie wpisywało się ani mocy urządzenia, ani powierzchni ogrzewanej, a także źródła głównego. Zanim powiemy, które informacje będą wpisywane do wykazu od 28 kwietnia postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak istotne jest posiadanie rzetelnych danych o budynkach.
W czym pomoże baza danych o świadectwach?
Przyczyna jest bardzo prosta. Aktualnie w Polsce działania termomodernizacyjne są prowadzone głównie przez samorządy i administrację centralną. Najbardziej jaskrawym przejawem są oczywiście programy dotacyjne, ale także szereg działań promocyjnych, informacyjnych i edukacyjnych. Jeszcze do niedawna dofinansowania były przeznaczane głównie na wymianę kotłów węglowych o niskiej efektywności energetycznej. To właśnie walka ze smogiem i niską emisją zapoczątkowała termomodernizację w Polsce. Rok 2022 uświadomił nam, że jesteśmy bezpieczniejsi, gdy tej energii na ogrzanie domu potrzebujemy jak najmniej. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Już od początku stycznia działa nowa odsłona programu Czyste Powietrze. Zmieniono przede wszystkim hierarchię w termomodernizacji, wskazując na pierwszeństwo zmniejszenia zapotrzebowania na moc grzewczą.
“Wcześniej rzeczywiście w głównej mierze mówiliśmy o wymianie kopciucha i dociepleniu jako pracach towarzyszących. A teraz zaczynamy mówić wręcz odwrotnie: dociepl dom i wymień kopciucha” - zaznacza Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej.
Mając do dyspozycji informacje o budynkach, o ich izolacyjności i źródle ciepła prościej jest prowadzić programy typu Czyste Powietrze. Można więc podejmować indywidualne działania w gminie, w powiecie, w województwie. Jest to tylko spekulacja, ale wszystko wskazuję, że wykaz powstanie właśnie po to. Szkoda byłoby zrezygnować z takich informacji, jeżeli mogą one pomóc w promocji termomodernizacji. Jest tylko jeden szkopuł.
Mianowicie do rejestru mają być wpisywane nie tylko nowo sporządzone świadectwa, ale także te wykonane przed datą wejścia ustawy. Resort rozwoju i technologii informuje, że trwają prace, aby to umożliwić. Dzięki temu monitorowany będzie mógł być stan energetyczny nowych i istniejących budynków.
Wykaz świadectw charakterystyki energetycznej
Co więc się znajdzie w wykazie?
- numer świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku,
- adres budynku lub części budynku
- data wystawienia i termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku,
- wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię: użytkową, końcową i nieodnawialną energię pierwotną budynku lub części budynku,
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
- jednostkową wielkość emisji CO2.
Ponadto świadectwa charakterystyki energetycznej są zapisywane automatycznie po ich wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Oczywiście zajmuje się tym osoba, które je sporządziła. O tym, kto może to zrobić pisaliśmy w artykule Kto może wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Opracowane na podstawie Dz.U. 2014 poz. 1200 ze zmianą Dz. U. z 2021 r. poz. 497, z 2022 r. poz. 2206.