Wykonawca termomodernizacji – nowa profesja na rynku 

“Kompleksowo zajmiemy się wszystkim za Ciebie”. Tak brzmi jedno z haseł reklamowych firmy, która działa na rynku wykonawstwa termomodernizacji. Każdego tygodnia tych firm jest coraz więcej i otrzymują one coraz więcej zleceń. 

Zdjęcie autora: Jarosław Guzal
Zdjęcie autora: Jarosław Guzal

Jarosław Guzal

Redaktor naczelny TERMOMODERNIZACJA.PL
kompleksowa termomodernizacja, wszystko w jednej firmie,

Podziel się

Prace modernizacyjne w budownictwie zawsze były prowadzone. Jest to bardzo istotna dziedzina gdyż pozwala nam ratować istniejące zasoby budowlane. Wielu inżynierów, firm produkcyjnych, wykonawczych specjalizuje się w pracach remontowych i modernizacyjnych. Zwykle jednak mimo wszystko posiadają one swoją specjalizację, choć są i takie, które prace modernizacyjne wykonują kompleksowo i w całości. Dotyczy to raczej dużych inwestycji. 

Firmy łączą siły i tworzą nowe podmioty

W przypadku budownictwa jednorodzinnego przy modernizacjach panował pewien podział obowiązków. Wymiana stolarki okiennej, drzwiowej, systemy grzewcze, ocieplenie budynku zwykle oznaczało w praktyce, że trzeba angażować ekipę od każdej specjalności. Dziś istnieje konieczność przeprowadzania kompleksowej termomodernizacji na ogromną skalę. Dlatego obecnie powstaje wiele nowych firm, które się w tym po prostu zaczynają specjalizować. Rynek budowlany już dziś potrzebuje firm, które mają w sobie szerokie kompetencję pozwalające obsłużyc inwestora w procesie kompleksowej termomodernizacji. Fakt ten dzieje się dosłownie na naszych oczach, wystarczy przejrzeć fora internetowe. Coraz więcej firm ogłasza się z komunikatem, że oferuje swoje usługi w tym zakresie. W praktyce często dzieje się tak, że firma, która specjalizowała się w ocieplaniu, wymianie stolarki, zawiera współpracę z firmą instalacyjną oferującą nowoczesne systemy grzewcze i OZE. Razem jako jeden podmiot realizują całość prac. Dodatkowo współpracują oni na stałe z audytorem energetycznym. Te podmioty działają póki co lokalnie i ogłaszają swoje usługi w obszarze województwa. 

Dla branży budowlanej i instalacyjnej tworzy się nowa sytuacja. Wykonawcy zmieniają, poszerzają swój profil działalności. Wizja dotacji na termomodernizację czyni tę dziedzinę atrakcyjną do lokowania swoich usług. Ja sam w ostatnich kilku tygodniach rozmawiałem z firmami działających na rynku kompleksowej termomodernizacji, które sobie raczej chwalą ten biznes. Widać w działaniu tych podmiotów proaktywny sposób pozyskiwania klientów, poprzez bezpośrednie rozmowy, doradztwo. To w przypadku termomodernizacji jest kluczowe. Uzmysłowienie inwestorom jej faktycznych korzyści pomaga podejmować rozsądne decyzje. Jest też tu druga strona medalu. To na co narzekają wykonawcy termomodernizacji to problemy z płynnością finansową programu Czyste Powietrze. Zatory płatnicze przy inwestycjach budowlanych to bardzo zła okoliczność. Dziś jest to odczuwalna bariera w działalności wykonawców termomodernizacji.

Działamy szybciej niż UE

Niewidzialna ręka rynku powoduje, że wykonawcy zaspokajają na nim popyt. Potrzeba modernizacji domów tworzy nową sytuację, nowy model biznesowy. Bardzo mi to przypomina inicjatywę One-Stop-Shop. Jest to idea tworzenia punktów informacyjno-usługowych gdzie w jednym miejscu można uzyskać pełną informację o procesie termomodernizacji na każdym jego etapie. Punkty te przeznaczone dla wszystkich chętnych mają w zamyśle lokalnie pomagać uzyskać wszystkie informacje w jednym miejscu, bez konieczności konsultowania się z wieloma osobami w różnych miejscach i specjalizacjach. W Europie są już pierwsze firmy, które w ramach projektów pilotażowych realizują ten model biznesu. Dzieje się to przy wsparciu organów UE, które upatrują duże nadzieje w takiej właśnie pełnej obsłudze klienta. 

Tak więc, nasz rynek wykonawców kierując swój obszar działania na kompleksową termomodernizację idzie z duchem nowoczesności. Wręcz wyprzedza to co dzieje się w wielu krajach europejskich. Dlatego trzeba odnotować widoczną obecność na rynku firm o tym profilu. Będzie ich coraz więcej i coraz większą część rynku wykonawczego będą one zajmowały. I wszystko na to wskazuje, że ten trend jeszcze długo się będzie utrzymywał bo środków na inwestycje w tzw. efektywność energetyczną ma być sporo.      

Zobacz również