Wymiana drzwi i okien – ważny etap termomodernizacji

Jak uzyskać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i podczas upalnego lata? Jak jednocześnie nie wydawać kroci na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń? Przede wszystkim wymieniając nieszczelne, stare okna i drzwi zewnętrzne, przez które „ucieka” ciepło. Warto zastanowić się nad wykonaniem tego w ramach tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, którego nadrzędny cel stanowi zmniejszenie zużycia energii podczas użytkowania budynku. 

Zdjęcie autora: Anna Rydzewska

Anna Rydzewska

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
okna i drzwi

Kiedy należy wymienić stare okna i drzwi?

Podstawową rolą okien jest ochrona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi (jak niska i wysoka temperatura, opady, hałas, insekty), a także zapewnienie użytkownikom odpowiedniej ilości światła dziennego. Mają one większe znaczenie, niż nam się może wydawać. Właściwe nasłonecznienie, ogrzewanie, wentylowanie i wyciszenie pomieszczeń wpływa przecież znacząco na nasze samopoczucie, zdolność koncentracji, efektywność i stan zdrowia. 

Nieszczelne okna to również pogromca ciepła i niszczyciel domowego budżetu, przeciążonego rachunkami za nieefektywne ogrzewanie. Płacisz wysokie rachunki, a przy tym wciąż marzniesz i nie możesz uzyskać odpowiedniej temperatury w domu, w mieszkaniu czy w biurze? To właśnie sygnał, że niezbędna jest wymiana okien oraz drzwi. Dzięki temu poprawisz izolacyjność budynku i zarazem jego efektywność energetyczną. Dużo łatwiej ogrzejesz pomieszczenia w chłodnym okresie, a latem unikniesz kłopotów z ich przegrzewaniem (oznacza to m.in. mniejsze koszty klimatyzacji).

Stolarka okienna i drzwiowa – zwrot podatku

Należy pamiętać, że zakup i montaż nowych drzwi i okien zalicza się do tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jeśli wymieniasz je w budynku mieszkalnym, którego jesteś właścicielem lub współwłaścicielem, to możesz poniesione wydatki odpisać od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dotyczy to także okien połaciowych z systemami montażowymi, drzwi balkonowych, bram garażowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieralnych. Ulga obejmuje zarówno zakup potrzebnych produktów, jak również wydatki poniesione na ich montaż. Wystarczy, że masz stosowne faktury.

Energooszczędne okna i drzwi

Jakie okna najlepiej wybrać, decydując się na termomodernizację? Konkretną odpowiedź na ten temat uzyskasz, zlecając wykonanie audytu energetycznego. Specjaliści sprawdzą aktualny stan okien i drzwi zewnętrznych pod kątem właściwości izolacyjnych, a następnie zaproponują niezbędne zmiany odnośnie rodzaju okien o optymalnych właściwościach izolacyjnych. 

Do wyboru mamy okna i drzwi: aluminiowe, stalowe, PVC, drewniane, a także kombinacje tych elementów, np. drewniano-aluminiowe. Parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła (Uc). Informuje on o tym, ile ciepła „ucieka” przez okna lub drzwi. Im jest on niższy, tym straty są mniejsze i tym łatwiej utrzymać pożądaną temperaturę w budynku. Dlatego też wymiana przestarzałej i nieszczelnej stolarki drzwiowej i okiennej ma tak duży związek z termomodernizacją, która ma na celu minimalizację zużycia energii. 

Warunki techniczne a wymiana okien i drzwi

Wymogi odnośnie okien i drzwi (balkonowych i zewnętrznych) zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 15 kwietnia 2022 r. (WT 2022). Według nowych przepisów współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć: 0,9 W/(m2·K) w oknach pionowych i 1,1 W/(m2·K) w oknach połaciowych oraz 1,3 W/(m2·K) w drzwiach zewnętrznych

WT 2022 określa także wartość współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia (g). Określa on, ilość energii słonecznej, która jest w stanie przedostać się przez szyby, żeby ogrzać pomieszczenie. Producenci okien pasywnych muszą pogodzić jego wartość ze współczynnikiem przenikania ciepła. Mając na uwadze, że przezroczystość okna zmniejsza się wraz z nakładaniem kolejnych szyb i powłok.

Trzeba jednocześnie pamiętać, by największe okna montować od strony południowej, pozyskując w ten sposób jak najwięcej światła słonecznego. Mniejsze okna z kolei sprawdzą się na elewacjach północnych. Ważne też, aby stolarka zewnętrzna zapewniała nie tylko doskonałą ochronę przed zimnem, ale równocześnie stanowiła barierę dla wiatru, przeciągów, wilgoci, deszczu. Nowoczesne technologie okienne i drzwiowe to umożliwiają.

Inteligentne okna i nowe technologie

Innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu oszczędzania energii i optymalizacji naświetlenia pomieszczeń są tzw. inteligentne okna wyposażone w szyby: fotochromowe, termochromowe, elektrochromowe. Dostosowują one swoje właściwości optyczne tak, aby zapewnić optymalną regulację przepuszczanego ciepła i światła. Dzięki zastosowaniu ”inteligentnych” szyb redukuje się koszty związane z klimatyzacją i uzyskuje naturalną równowagę cieplną bez względu na warunki zewnętrzne. Dynamiczne okna eliminują także potrzebę korzystania z klimatyzacji oraz dyskomfort związany z wahaniami oświetlenia. 

Wymiana okien w skali globalnej

Poprawa izolacyjności budynków wpisuje się w przedsięwzięcia termomodernizacyjne realizujące wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Montaż energooszczędnych okien stanowi istotną część tych proekologicznych działań. Szacuje się, że wymiana starych okien przyniesie korzyści przede wszystkim krajom europejskim o chłodniejszym klimacie. Przykładowo prognozuje się, że zużycie energii do 2050 r. w porównaniu z 2020 r. może zmniejszyć się: do 45% na Łotwie, w Estonii i na Litwie, 42% w Danii i Belgii oraz 40% na Węgrzech. Cieplejsze kraje, jak Włochy, Portugalia i Hiszpania, mogą odnotować dzięki wymianie okien zużycie energii mniejsze o o 26% w 2050 r. w porównaniu z 2020 r.

Nowe okna i drzwi w domu i w biurze – od razu to odczujesz

Wymiana okien to zmiana, którą docenimy niemalże natychmiast. Zwłaszcza gdy mieszkamy w miejscu, w którym narażeni jesteśmy na hałas. To przecież niezmiernie ważne, żeby w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy panował spokój sprzyjający skupieniu. Podobnie jak w przestrzeni domowej, w której szukamy wyciszenia i relaksu. Nowe okna oraz drzwi w dużej mierze ułatwią wyciszenie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Stopień tłumienia hałasu wyraża współczynnik izolacyjności akustycznej Rw (im wyższa jest jego wartość, tym okna i drzwi lepiej chronią przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz).

Wybierając nowe okna i drzwi, warto także pamiętać o tym, aby zapewniały nam bezpieczeństwo i chroniły przed nieproszonymi gośćmi. Warto więc zwrócić uwagę na właściwości antywłamaniowe produktów. Określane są one wg 6 klas (RC).

Efekt estetyczny termomodernizacji – jakie okna i drzwi wybrać?

Wymiana okien i drzwi oznacza także zmianę prezentacji budynku, zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzach. Budynek jako całość zyskuje dzięki temu zadbany wygląd, a pomieszczenia stają się odświeżone i gotowe do wprowadzenia zmian aranżacyjnych. Okna i drzwi od zawsze były ważnym elementem architektonicznym i z łatwością można na ich podstawie określić epokę, w której powstał budynek. Obecnie nabierają one coraz większego znaczenia także jako element designu, a nawet dominanta estetyczna całego projektu.

Współczesna architektura lubi duże przeszklenia, które integrują przytulne wnętrza z pięknem otoczenia (zaciera się granica pomiędzy elewacją, oknami i drzwiami). Wymusza to wprowadzanie innowacyjnych technologii, łączących estetykę z gospodarowaniem energią. W budynkach poddawanych termomodernizacji sprawdzają się natomiast klasyczne okna i drzwi, których design z łatwością można dopasować do stylu, jaki chcemy wprowadzić. Do wyboru mamy całą gamę kolorów i wzorów, ułatwiających pogodzenie zmian termomodernizacyjnych z odświeżeniem wyglądu budynku.

okna i drzwi

Źródła:
1. P. Olszowiec, „Inteligentne” okna: szyby fotochromowe, termochromowe, elektrochromowe…, “Energia Gigawat” 1-2/2020
2. buildup.eu, isap.sejm.gov.pl

Zobacz również