Wymiana drzwi. Jakie wybrać? Ile trzeba zapłacić? Sprawdzamy!

Nie da się zaprzeczyć, że drzwi to sprawcy znacznych strat ciepła z naszego budynku. Przyczyniają się do tego zarówno nieszczelności, jak i fakt ich częstego otwierania. Gdy staramy się uczynić nasze mieszkanie bardziej energooszczędnym, drzwi powinny być jednym z pierwszych elementów do wymiany. Na szczęście eliminacja przeciągów może być stosunkowo tania i łatwa, często dając natychmiastowe rezultaty.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Wymiana drzwi. Jakie wybrać? Ile trzeba zapłacić? Sprawdzamy!

Podziel się

Wymiana drzwi zewnętrznych to jedna z najtańszych inwestycji termomodernizacyjnych. Pomimo, że ten element nie jest tani (śr. 1500-3000 zł), to w domu zazwyczaj mamy jedne, ewentualnie dwoje drzwi. 

Jeśli drzwi zewnętrzne twojego domu są stare, nieizolowane, nieszczelne lub źle zamontowane, mogą one przepuszczać dużo powietrza przez szczeliny. Dodatkowo ciepło może również uciekać przez samą powierzchnię drzwi, poprzez proces nazywany przewodnictwem. Dlatego też ważne aby wybrać drzwi, które mają niski współczynnik przenikania ciepła U. Szerzej o tym współczynniku pisaliśmy w materiale Współczynnik przenikania ciepła – co oznacza współczynnik U? Jak go obniżyć?

WT 2021, czyli aktualne przepisy dopuszczają maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie 1,3 W/(m2·K). Są na rynku oczywiście takie, które zapewniają znacznie lepsze parametry. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie jak najwyższa efektywność izolacji termicznej, to wybierz drzwi o współczynniku niższym niż 0,8 W/(m2·K).

Współczynnik SHGC dla drzwi

Innym parametrem jest współczynnik SHGC (Solar Heat Gain Coefficient). Dla przegród w budynku odnosi się do ilości energii słonecznej przechodzącej przez drzwi i wpadającej do wnętrza. Wartość SHGC wyraża procent energii słonecznej, która przenika przez drzwi i może przyczynić się do podgrzewania wnętrza. 

Im wyższa wartość SHGC, tym większa ilość energii słonecznej dostaje się do środka, co może wpłynąć na wzrost temperatury wewnątrz budynku. Współczynnik SHGC jest jednym z parametrów oceny efektywności energetycznej i ma znaczenie zwłaszcza w regionach o dużym nasłonecznieniu. W Polsce istotny jest w przypadku drzwi balkonowych, które z reguły mają dużą powierzchnię przeszkleń.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Na wymianę drzwi (jak i okien) można otrzymać dotację w programie Czyste Powietrze. Nowe zasady obowiązujące od tego roku ustalają maksymalną intensywność dotacji, którą można otrzymać w ramach dofinansowania w przypadku wymiany źródła ciepła lub w przypadku, gdy już posiadamy efektywne urządzenie grzewcze w naszym domu:

Podstawowy poziom dofinansowania:

  • 40% - stolarka okienna, stolarka drzwiowa, bramy garażowe.

Podwyższony poziom dofinansowania:

  • 70% - stolarka okienna, stolarka drzwiowa, bramy garażowe.

Najwyższy poziom dofinansowania:

  • 100% - stolarka okienna, stolarka drzwiowa, bramy garażowe.

W powyższych przypadkach chodzi jednak o kwoty NETTO, więc nawet w przypadku 100% dofinansowania konieczne jest pokrycie kosztów podatku VAT. W skład dotacji wchodzi zarówno zakup materiałów, jak i robocizna

Więcej szczegółów nt. dotacji w artykule Wymiana okien i drzwi – dofinansowanie w programie Czyste Powietrze w 2023 roku

Realizując przedsięwzięcie polegające na wymianie drzwi należy także pamiętać o tym, że trzeba je zamontować. Mamy dwie opcje: zrobić to samemu lub wynająć do tego profesjonalną ekipę. Jeżeli nie mamy w tym doświadczenia, to lepiej skorzystać z tej drugiej opcji. Ich montaż jest nawet bardziej kluczowy od ich wyboru. Nawet najlepsze, jeśli będą źle osadzone i uszczelnione mogą powodować większe straty ciepła. Montaż drzwi zewnętrznych to koszt wahający się do 600-800 zł. Warto więc skorzystać z usług fachowców. Źródło: energy.gov, czystepowietrze.gov.pl

Zobacz również