Wymiana okien krok po kroku

Podczas budowy lub przebudowy domu należy wziąć pod uwagę montaż energooszczędnych okien. Okna mogą odpowiadać nawet za 30% strat energii cieplnej. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Wymiana okien krok po kroku

Podziel się

Zacznijmy od tego, że jeśli chodzi o wybór okien do nowego budynku lub wymianę istniejących, ważne jest, aby kupić najbardziej efektywne okna, na jakie nas stać. Powinny one przede wszystkim zapewniać mikroklimat, który odpowiada domownikom. Utrzymanie okien w dobrym stanie może sprawić, że dom będzie przytulniejszy i pomoże obniżyć koszty energii. Podjęcie niezbędnych kroków w celu zmniejszenia strat energii jest więc najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz zminimalizować straty energii i zwiększyć przytulność swojego domu, masz do wyboru dwie podstawowe alternatywy:

  • zwiększenie wydajności istniejących okien,
  • wymiana okien.

Okna i ich modernizacja

Dla tych, których okna są w dobrym stanie, najbardziej opłacalnym sposobem na zwiększenie komfortu w domu i zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię może być podjęcie kroków w celu poprawy wydajności okien. Istnieje kilka strategii, które można zastosować w celu zwiększenia wydajności istniejących okien:

  • sprawdź okna pod kątem nieszczelności,
  • rozważ użycie uszczelki i uszczelnienia,
  • zainwestuj w energooszczędne osłony okienne, aby zmniejszyć przenikanie ciepła,
  • zainstaluj okna burzowe lub panele,
  • nałóż na okna folię przeciwsłoneczną w celu poprawy izolacji,
  • zastosuj zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, takie jak markizy, żaluzje lub zwisy.

Każde usprawnienie należy poprzedzić sprawdzeniem, np. poprzez próby szczelności. Po modernizacji dobrze jest je powtórzyć w podobnych warunkach - wówczas będziemy mieli pełen obraz tego, czy modernizacja się udała.

Wymiana okien

Decyzja o wymianie okien wymaga podjęcia szeregu działań, takich jak wybór rodzaju nowych okien oraz zakresu termomodernizacji. Najlepiej oczywiście wymienić w pierwszej kolejności okna, których stan jest najgorszy dla budynku. 

Sprzedawca i instalator okien może powiedzieć, czy możliwa jest wymiana okien przy zachowaniu istniejącej ramy. Jeśli chodzi o okna, będziesz musiał dokonać kilku wyborów. Obejmują one podjęcie decyzji o:

  • rodzaju ramek,
  • rodzaju szkła,
  • wypełnienia,
  • ilości szyb,
  • współczynniku U (przenikania ciepła) - im mniejszy, tym lepszy.

Jak wybrać okna?

Wybierając typ okna, należy wziąć pod uwagę konstrukcję, efektywność energetyczną, oznakowanie, gwarancje i zapewnić prawidłowy montaż. Kupując nowe okna, należy najpierw zwrócić uwagę na etykietę energetyczną. Dzięki temu uzyskamy wiele cennych informacji o jakości produktu, który mamy zamiar kupić. Aby uzyskać pożądany rezultat, należy dokładnie rozważyć rodzaj okien, które mają być zastosowane w domu. Oto kilka wskazówek dotyczących udanego wyboru okien.

W chłodniejszym klimacie sugerowane są okna wypełnione gazem z powłokami niskoemisyjnymi, aby zmniejszyć straty ciepła. W cieplejszym klimacie należy wybrać okna z powłokami zmniejszającymi zyski ciepła.

Aby uzyskać lepszą izolację termiczną w chłodniejszym klimacie, należy wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła U. Okna o niskich współczynnikach U i SHGC powinny być wybierane w celu zapewnienia maksymalnych oszczędności energii w klimacie umiarkowanym z zimnymi i gorącymi porami roku.

Należy zwrócić uwagę na niski współczynnik przenikania ciepła słonecznego, w skrócie SHGC. Jest to ilość promieniowania słonecznego wpadającego przez okno. Niższe współczynniki SHGC zmniejszają zyski ciepła w gorącym klimacie. Zamiast współczynników U i SHGC dla szyby, należy wybrać współczynniki U i SHGC dla całego okna, łącznie z ramkami. Współczynniki wówczas dokładniej wyrażają charakterystykę energetyczną całego produktu.

Ciepły montaż

Ciepły montaż jest niezwykle istotny, jeżeli chcemy maksymalnie obniżyć straty ciepła przez przegrody okienne. Zazwyczaj stosowane uszczelnienie okien w postaci pianki poliuretanowej dobrze sobie z tym radzi, zatrzymując zarówno ciepło, jak i izolując akustycznie. W przypadku ciepłego montażu dodaje się również dodatkowe warstwy izolacji, których zadaniem jest zapobiegać przenikaniu pary wodnej i przemarzaniem muru budynku. 

Uszczelnienie wewnętrzne to izolacja paroszczelna, który chroni piankę przed wnikaniem do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Po środku jest pianka, czyli główny izolator. Zewnętrzna izolacja to folia paroprzepuszczalna, która to chroni przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza ściany, ale też pozwala się wodzie wydostać na zewnątrz. 

Źródło: energy.gov, Termomodernizacja.pl

Zobacz również