Aktualności Aktualności

Wyższe limity tańszej energii – czy muszę składać wniosek?

Zgodnie z najnowszą ustawą podniesione limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonej cenie prądu zostaną automatycznie przyznane. Eliminuje to potrzebę składania dodatkowych dokumentów. Prezydent Andrzej Duda już zatwierdził nowelizację ustawy.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ceny energii elektrycznej, limity zużycia tańszej energii, tańsze kilowatogodziny

Podziel się

Poprawka do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną odbiorców energii elektrycznej przewiduje wzrost limitów tańszej energii o 1000 kWh. W wyniku tych zmian, nowe limity zużycia energii wyniosą:  

  • 3000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych, 
  • 3600 kWh dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną,
  • 4000 kWh dla rolników i rodzin objętych Kartą Dużej Rodziny.

Wszyscy uprawnieni klienci będą objęci nowymi, wyższymi limitami zużycia energii, które zostaną automatycznie przyznane. 

“Natomiast osoby, które w trakcie 2023 r. nabyły prawo do zwiększonego limitu powinny - zgodnie z ustawą - złożyć oświadczenie "niezwłocznie, nie później niż w 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia" - informuje PGE.

W przypadku przekroczenia tego terminu, nowe, podwyższone limity będą obowiązywać od kolejnego miesiąca. Po przekroczeniu określonego limitu obowiązywać będzie preferencyjna cena maksymalna dla gospodarstw domowych. Dzięki zamrożeniu cen wynosi ona 693 zł netto bez akcyzy za 1000 kWh.

“Polskie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną jedną z najniższych cen w Europie. Dzięki wsparciu polskiego rządu i polskich firm energetycznych, w tym PGE, która przekaże w 2023 r. 10 mld złotych na działania obniżające ceny energii roczne oszczędności gospodarstw domowych mogą wynieść nawet 4000 zł” - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Energia elektryczna z kolejną obniżką

Przed tygodniem wprowadzono kolejne wsparcie dla obywateli Polski w reakcji na wzrost cen energii elektrycznej. Dotyczy to obniżki kwoty na rachunkach o 5% za 2023 rok. Przedstawiamy więc główne informacje dotyczące tego mechanizmu.

Nowe przepisy, zatwierdzone przez Sejm w dniu 17 sierpnia, wprowadzają obniżkę cen energii elektrycznej o 5%. Obniżka ta będzie działała z mocą wsteczną, a więc będzie obowiązywała od stycznia 2023 roku. Ta modyfikacja ma korzystnie wpłynąć na gospodarstwa domowe oraz uprawnionych odbiorców. Istotne jest jednak, że obniżka ta będzie w mocy tylko odnośnie energii zużytej w limicie.

Na mocy nowych przepisów regulujących ceny energii elektrycznej, dostawcy prądu dla gospodarstw domowych i uprawnionych odbiorców zostaną zobligowani do stosowania cen na poziomie 95% bieżącej stawki. Nowa stawka opierać się będzie na taryfach, które utrzymane były od początku 2022 roku, lub będzie wynikać ze średniej ceny wyznaczonej przez organ regulacyjny. W przyszłym okresie rozliczeniowym odbiorcy otrzymają zwrot ewentualnych nadpłat.