Wzrasta rola pomp ciepła w ogrzewnictwie UE

W debacie nt. zwiększenia efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej zauważalny jest coraz większy nacisk kładziony na montaż pomp ciepła. Widać to także po kierunkach kształtowania polityki unijnej. Z całą pewnością to krok w kierunku lepszego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, jak i uniezależnienia się od paliw kopalnych.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Przypomnijmy, że w planie RePowerEU wezwano do większego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w budynkach. Jednym z kierunków jest intensywny rozwój pomp ciepła i promowanie go jako sposobu na zwiększenie suwerenności energetycznej UE. Ma to wpłynąć w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo energetyczne i wspomnianą suwerenność w każdym domu. Technologia, którą wprowadzają pompy ciepła umożliwia bowiem zminimalizowanie wpływu rynku energetycznego na rachunki za ogrzewanie. Warto podkreślić, iż w połączeniu z instalacją OZE, która dostarcza energię elektryczną, dom może zostać samowystarczalny.

10 mln pomp ciepła

Założenia co do wzrostu udziału pomp ciepła w ogrzewnictwie w krajach członkowskich UE są bardzo ambitne. Komisja Europejska zakłada, iż w najbliższych 5 latach zostanie zainstalowanych 10 mln pomp ciepła! Oznacza to, że średnio Europejczycy zainstalują 2 mln urządzeń rocznie. Dla porównania, w 2022 r. w samych Włoszech sprzedano ponad 500 tys. tych urządzeń, a w Polsce prawie 200 tys. sztuk. Tak duża skala implementacji pomp ciepła przyczynić się ma do poprawy bezpieczeństwa energetycznego gospodarstw domowych, a także ma zmniejszyć ich zależność od coraz bardziej zmiennych cen paliw kopalnych, słowem - umożliwi im odegranie aktywnej roli w transformacji energetycznej.

Zobacz również: Rekordowa sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 r.

Dbanie o efektywność energetyczną budynku to jednak nie tylko instalacja energooszczędnego, bezemisyjnego źródła ciepła, ale całe spektrum działań, które wpływają znacząco na nasze oszczędności. Istotne znaczenie ma też standard energetyczny budynku, na który wpływa m.in. jakość i zakres zastosowanego ocieplenia.
Przypomnijmy, że kierunki zmian wskazane w planie RePowerEU w zakresie przeprowadzania renowacji budynków, a więc w tematyce szczególnie interesującej nasz portal zalecają przeprowadzenie prac takich jak:

  • docieplenie przegród zewnętrznych budynku (ścian, stropów, dachów, podłóg, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej)
  • zastosowanie w budynkach nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, instalacje fotowoltaiczne (PV), urządzenia służące zarządzaniu energią

Pompa ciepła bezdyskusyjnie jest urządzeniem grzewczym, które będzie odgrywało coraz większą rolę w ogrzewnictwie w Europie w najbliższych latach. Dzięki technologii pomp ciepła wzrasta komfort użytkowania, tanieje eksploatacja, nie bez znaczenia jest też czynnik ekologiczny. Będziemy się przyglądać, jak będą kształtować się trendy w zakresie wyboru i instalacji źródeł ciepła w kolejnych kwartałach 2023 r. - w Polsce i w całej UE.

Źródło: Parlament Europejski, Globenergia.

Zobacz również