Wzrost na rynku ekologicznych materiałów budowlanych? Nadchodzi zielone budownictwo

Wojna w Ukrainie zniweczyła, przynajmniej na krótką metę, szansę na globalne ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. Rosyjska agresja przymusiła do nałożenia sankcji gospodarczych wiele krajów. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu cen surowców i zakłóceń w łańcuchach dostaw, skutkując kryzysem na wielu rynkach na całym świecie. Oczekuje się, że rynek ekologicznych materiałów budowlanych osiągnie wartość 383,85 mld dolarów w 2025 roku przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu na poziomie 12,6%. Oczekuje się, że rosnący popyt na zielone budynki będzie napędzał wzrost rynku ekologicznych materiałów budowlanych w nadchodzących latach.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

The Business Research Company w swoim raporcie “Green Building Materials Global Market Report 2022” sygnalizuje, że rynek zielonych materiałów czeka znaczny wzrost w najbliższych latach. Wiąże się to z szeroko zakrojonymi działaniami na rzecz budownictwa zrównoważonego. Który region na świecie jest liderem, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania budowlane?

Rozwój ekologicznego budownictwa

Ameryka Północna była największym regionem na rynku ekologicznych materiałów budowlanych w 2020 roku. Oczekiwano, że region Azji i Pacyfiku będzie najszybszym regionem w okresie prognozy. Regiony uwzględnione w raporcie dotyczącym ekologicznych materiałów budowlanych to Azja, Pacyfik, Europa Zachodnia i Wschodnia, Ameryka Północna i Południowa, Bliski Wschód i Afryka.

Kraje uwzględnione w raporcie dotyczącym rynku ekologicznych materiałów budowlanych to Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Japonia, Rosja, Korea Południowa, Wielka Brytania i USA.

Trendy na rynku zielonych materiałów budowlanych

Wprowadzanie produktów przyjaznych środowisku zyskuje coraz większą popularność na rynku materiałów budowlanych. Ludzie często są w stanie więcej zapłacić za mniej dostępne i droższe rozwiązania, które jednak nie powodują tak groźnych konsekwencji jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Główni uczestnicy branży ekologicznych materiałów budowlanych koncentrują się na wprowadzaniu nowych linii produktów. Dzięki temu minimalizują potencjał ocieplenia globalnego (GWP) bez uszczerbku dla jakości produktu.

Rynek ekologicznych materiałów budowlanych

Rynek zielonych materiałów budowlanych obejmuje sprzedaż ekologicznych materiałów, które są przyjazne dla środowiska, trwałe i nadające się do recyklingu budulce. Zielone materiały budowlane to te, które są zarówno pozyskiwane lokalnie, jak i te odnawialne. Powszechnie wiadomo, że transport materiałów budowlanych na duże odległości często nie ma nawet uzasadnienia ekonomicznego, nie mówiąc o aspekcie środowiskowym. 

Ekologiczne materiały budowlane zużywają mniej wody i są łatwiejsze w utrzymaniu niż porównywalne produkty. Co więcej, poprawiają zrównoważony charakter i efektywność budynku, ponieważ emitują mniej dwutlenku węgla. Niejednokrotnie do produkcji takich materiałów stosuje się np. odpady. Często już w samym procesie produkcyjnym stosuje się zabiegi mające na celu akumulację zanieczyszczeń wewnątrz. 

Prognozy przed zielonym budownictwem

Oczekuje się, że globalny rynek ekologicznych materiałów budowlanych wzrośnie z 216,99 mld złotych w 2020 roku do 238,91 mld dolarów w 2021 roku przy skumulowanej rocznej stopie wzrostu na poziomie 10,1%. Oczekuje się, że rynek zielonych materiałów budowlanych osiągnie 383,85 mld dolarów w 2025 roku przy CAGR na poziomie 12,6%.

Rosnące zapotrzebowanie na zielone budynki będzie napędzać wzrost rynku ekologicznych materiałów budowlanych w nadchodzących latach. Zielone budownictwo to dyscyplina projektowania konstrukcji i stosowania procedur od wyboru lokalizacji po projektowanie, budowę, eksploatację, serwis, przebudowę i rozbiórkę, które są odpowiedzialne ekologicznie i zasobooszczędne. Budownictwo już teraz przechodzi pewnego rodzaju transformację, dzięki której możliwe będzie stworzenie nowej środowiskowej jakości.

Opracowano na podstawie Green Building Materials Global Market Report 2022