Za ile kupisz węgiel od samorządu? Preferencyjny zakup węgla przyjęty przez Sejm

Polscy ustawodawcy wprowadzają kolejne mechanizmy mające na celu chronić użytkowników kotłów węglowych. Tym razem Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. złotych. Na czym polega preferencyjny zakup węgla?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
preferencyjny zakup węgla

Podziel się

W czwartek (20 września) Sejm uchwalił ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Za ustawą opowiedziało się 303 posłów, przeciw było 14, a wstrzymało się od głosu 118 posłów.

Na czym polega preferencyjny zakup węgla?

Co wprowadza nowa ustawa? Przede wszystkim to, że na mocy nowych przepisów gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. złotych za tonę. Następnie ich zadaniem będzie sprzedaż węgla mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2 tys. złotych. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych są PGE Paliwa i Węglokoks.

Ile węgla można kupić na warunkach?

Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku. Po 1 stycznie 2023 roku będzie możliwy zakup kolejnych 1,5 tony opału. Łącznie na preferencyjnych warunkach będzie można kupić 3 tony węgla po maksymalnej cenie 2 tys. złotych. 

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Zaznaczono, że gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

W ustawie zapisano też, że spółki komunalne i gminy podejmujące się sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie będą zwolnione z podatku akcyzowego od tych transakcji.

Ile to będzie kosztować?

Jak stwierdzono podczas drugiego czytania ustawy w Sejmie, zakłada się, że z zakupu węgla z importu po preferencyjnych cenach może skorzystać od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych, które mogą kupić około 5 mln ton. Są to jednak tylko szacunki. Skoro każda rodzina może zaopatrzyć się łącznie w 3 tony węgla na preferencyjnych warunkach, to maksymalna ilość węgla, który może zostać kupiony oscyluje w granicach 7,2 do 7,68 mln ton. Pomysłodawcy określili koszt tego rozwiązania na około 4 mld złotych netto, która pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dlaczego planuje się preferencyjny zakup węgla?

Mimo dostępności węgla występują problemy związane z jego dystrybucją do indywidualnych gospodarstw domowych. Rząd zauważył, że jednym z powodów jest m.in. to, że część Polaków mieszka daleko od punktów sprzedaży. Oczywiście nie bez znaczenia jest wysoka cena węgla.

Problemem może być to, że duża część gospodarstw znajduje się poza dostępem do Internetu, lub zwyczajnie z niego nie korzysta. Jest to obecnie główny sposób składania zamówień w kopalniach i u podmiotów wprowadzających go do obrotu.

Jak płacić mniej za węgiel? Oszczędzać!

Z punktu widzenia ogrzewającego węglem nie można być pewnym, czy węgla wystarczy, ani tego ile będzie kosztował. Najprawdopodobniej nie wiedzą tego nawet ci, którzy powinni. Co więc pozostaje indywidualnemu odbiorcy? Oszczędzanie opału, a także oszczędzanie ciepła. W jaki sposób to zrobić? Więcej w artykule: Oszczędzanie ciepła nie jest trudne, a przynosi znaczne korzyści!

Nie jest tajemnicą, że możliwe są bardzo różne scenariusze. Warto pomyśleć o tym nie w kontekście zaoszczędzenia pieniędzy, a po prostu przetrwania zimy w komfortowych warunkach. Niezależnie od finału niepewności węglowych - oszczędzając i tak zyskamy. Miejmy na względzie to, że spalając za dużo węgla dużo ryzykujemy.

Źródło: PAP, Termomodernizacja.pl

Zobacz również