Aktualności Aktualności

Zachęty, a nie kary. O przyszłości polskiej termomodernizacji mówi Ignacy Niemczycki 

Podczas ostatniego Forum Modernizacyjnego w Budownictwie (FMB) redakcji Termomodernizacja.pl, którego tematem przewodnim było finansowanie i wykonawstwo termomodernizacji, naszym gościem, był Ignacy Niemczycki – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Rozmawialiśmy o kwestiach dotyczących m.in. dyrektywy EPBD, programów dotacyjnych, czy Krajowego planu renowacji budynków. Jaki plan na termomodernizację Polski ma Ministerstwo?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Cele na najbliższe lata

Zapytany o cele, jakie w kwestii modernizacji ma Ministerstwo, Ignacy Niemczycki odpowiada:

Ścieżką na pewno będzie Krajowy plan renowacji budynków, gdzie przedstawimy naszą filozofię renowacji zasobu mieszkaniowego w Polsce. (...) Kluczowe hasło dzisiaj, to jest głęboka termomodernizacja.

Minister nie neguje znaczenia wymiany źródeł ciepła na nowsze, o wyższej klasie energetycznej, bardziej ekologiczne, jednak podkreśla, że to efektywność energetyczna będzie kluczowym aspektem zmiany.

Druga rzecz, która nam przyświeca, budowanie zachęt, a nie stosowanie systemu kar – podkreśla Minister.

Jest to nawiązanie do programów dotacyjnych takich jak Czyste Powietrze, czy program TERMO, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kolejna rzecz, to jest myślenie w kategoriach (...) opłacalności ekonomicznej i wykonalności technicznej. Nie będziemy nikomu kazać instalować paneli fotowoltaicznych w środku lasu – stanowczo komentuje Pan Niemczycki.

Takie słowa dają nadzieję na przemyślane procesowanie termomodernizacji, a nie tylko ślepe podążanie za ekologią, nawet tam gdzie jej implementacja jest całkowicie nieuzasadniona.

Ostatnia rzecz, (...) to jest prowadzenie właścicielki czy właściciela za rękę w całym tym procesie – komentuje Podsekretarz stanu Ministerstwa.

Obecnie brak wiedzy na temat zarówno termomodernizacji, procesu jej przeprowadzenia, czy możliwości korzystania z dostępnych dotacji, to duży problem społeczeństwa. Takie merytoryczne wsparcie może przynieść naprawdę znaczącą poprawę w tym aspekcie. Aby do tego doszło, ważna jest przede wszystkim dobra współpraca z firmami, aby pomogły taką wiedzę udostępniać.

W Czystym Powietrzu mieliśmy już takie próby doradców energetycznych, one były oceniane dość wysoko i myślę, że będziemy kontynuować takie działania – przypomina Minister.

Trzy filary w drodze do zmian w kierunku EPBD

W pierwszej kolejności Minister Ignacy Niemczycki, zwraca uwagę na aspekt poparcia politycznego, który niewątpliwie jest konieczny, aby zacząć te zmiany wprowadzać. Minister podkreśla, że mimo wielu kontrowersji, związanych z dyrektywą, Polska potrzebuje zmian w kwestii efektywności budynków:

Staram się do zagadnienia EPBD podchodzić bardziej ekspercko niż stricte politycznie (...), bo uważam, że tam jest wiele aspektów co, do których wszyscy możemy się zgodzić – podkreśla i od razu zwraca uwagę na kolejną kwestię, która niepodważalnie wymaga poprawy, czyli poparcie społeczeństwa. W tym celu, Minister Ignacy Niemczycki zapowiada:

Będziemy pracowali nad tym, żeby lepiej komunikować nasze działania, żeby lepiej komunikować też cele związane z dyrektywą EPBD.

Będziemy podejmować działania społeczne, kampanie informacyjne (...), ja będę też z większą odwagą wychodził i o EPBD opowiadał.

Ostatnią ważną kwestią, jest implementacja planów oraz ich finansowanie. Minister uważa, że rynek dostawców usług i produktów musi być w cały proces maksymalnie zaangażowany. Mamy możliwości, żeby tworzyć takie rozwiązania, jak ESCO (...) zaangażowanie rynku jest tutaj kluczowe, ponieważ pozwoli nam też angażować nie tylko kapitał publiczny, ale też kapitał prywatny firm, które mogą chcieć inwestować pieniądze. Po prostu będą widziały, że jest to zyskowne przedsięwzięcie – opowiada Pan Ignacy Niemczycki.

Projekt Rozporządzenia w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

Projekt Rozporządzenia właśnie trafił do informacji publicznej. Duże obawy wzbudza wprowadzenie i propozycja klas energetycznych. Minister jednak uspokaja:

Nie wyznaczamy klas energetycznych budynków po to, żeby powiedzieć, że te budynki o najgorszej klasie nie mogą liczyć na wsparcie, że nie można będzie ich sprzedać. (...) Klasy energetyczne mają ułatwić osobom kupującym, sprzedającym, wynajmującym, ale też planującym remonty podjęcie działań. To ma być też wskazówka dla administracji publicznej, którymi budynkami trzeba zająć się w pierwszej kolejności.

Warto pamiętać, że nawet pomimo ukazania się projektu rozporządzenia, wprowadzenie klas energetycznych jest planowane na 2026 r. i nic nie wskazuje na przyspieszenie tego procesu.

Program TERMO

To szansa na modernizację dla gmin, budynków użyteczności publicznej, czy wspólnot mieszkaniowych. Program finansowany jest właśnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Minister Ignacy Niemczycki opowiada o zmianach, które zaszły w programie porównując do poprzedniego roku:

W 2023 roku 53% złożonych wniosków do TERMO dotyczyło przedsięwzięć OZE, natomiast 47% to były przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe. Natomiast w tym roku, według stanu na połowę czerwca ta sytuacja się odwraca, bo OZE to już jest tylko 31%, a przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe to już jest 69%.

Minister zapowiada, że podejmowane będą próby zwiększenia budżetu programu.