Zakaz kopciuchów i kolejne etapy uchwał antysmogowych w 2024 roku

Śmiało można powiedzieć, że już w 2040 roku nie będziemy mogli użytkować w swoich budynkach żadnych paliw kopalnych. Aktualnie jednak żyjemy w rzeczywistości, gdzie zimowe powietrze podczas spaceru dusi nas i truje. Ukrócić to mają uchwały antysmogowe, choć i tak nie wszędzie. Od 1 stycznia 2024 roku w kolejnych województwach mamy do czynienia z wprowadzeniem zakazu użytkowania kotłów bezklasowych, ale także z zaostrzeniem obowiązujących przepisów. Gdzie zakaz użytkowania kopciuchów dopiero wejdzie? Sprawdź już teraz!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Gdzie zakaz kopciuchów już obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku? Kiedy kolejne zmiany, a gdzie o walce ze smogiem w ogóle nie słychać? stop smog

Podziel się

  • Od 1 stycznia 2024 roku w kilku województwach Polski wprowadzono zakaz użytkowania kotłów bezklasowych. W niektórych zaostrzono obowiązujące przepisy dotyczące ogrzewania.
  • Kolejne daty wprowadzenia zakazu różnią się w poszczególnych regionach, a grzywny grożące za złamanie zakazu sięgają nawet 5 tysięcy złotych.
  • Mimo wprowadzenia nowych przepisów w wielu regionach Polski, dwa województwa - podlaskie i warmińsko-mazurskie - wciąż nie przyjęły własnych regulacji antysmogowych.

Zacznijmy od przypomnienia, gdzie z początkiem stycznia zaczęły obowiązywać nowe zapisy uchwał antysmogowych. Na początek warto zaznaczyć, że dotyczy to aż sześciu województw. W śląskim i podkarpackim dozwolone jest użytkowanie kotłów, które wyprodukowano od 5 do 10 lat temu. W obu przypadkach nastąpiło zaostrzenie przepisów - wcześniejsze ograniczały się do zakazu stosowania kotłów bez tabliczki znamionowej, jak i tych eksploatowanych dłużej niż 10 lat. Taka zasada obowiązywała od stycznia 2022 roku.

Kolejne województwa to wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie - tam od 1 stycznia 2024 roku będzie można eksploatować tylko kotły 3, 4, 5 klasy i ekoprojektowe. Wprowadzony został więc zakaz ogrzewania kopciuchami, za którego złamanie grożą kary finansowe. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. Ponadto w województwie kujawsko-pomorskim wprowadzono zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej.

Dodatkowe obostrzenia weszły również w Sopocie, gdzie do ogrzewania pomieszczeń można korzystać tylko z niżej wymienionych paliw grzewczych: 

  • gazu ziemnego,
  • gazu płynnego LPG,
  • lekkiego oleju opałowego,
  • biomasy stałej o wilgotności poniżej 20%.

Zaostrzenie przepisów

W czterech województwach zakaz kopciuchów obowiązywał - są to mazowieckie, świętokrzyskie, podkarpackie i śląskie. W dwóch ostatnich przepisy zaostrzono, o czym wspominaliśmy wcześniej. Na Mazowszu aktualnie nie można stosować kotłów innych niż 3, 4, 5 klasy i ekoprojektu. Taki stan rzeczy utrzymuje się już od stycznia 2023 roku. Podobnie jest w świętokrzyskim, gdzie z kolei od 1 lipca można korzystać tylko z tych kotłów. Jednak lipiec 2024 roku przyniesie zmianę i w województwie świętokrzyskim od tego czasu będzie można użytkować tylko kotły 5 klasy i ekoprojektu. Tę datę współdzieli z województwem dolnośląskim, gdzie od połowy roku dozwolone będą kotły 3, 4, 5 klasy i ekoprojektu.

Zakaz kopciuchów - kolejne daty

W roku 2024 jeszcze w dwóch miejscach wejdzie wspomniany zakaz. Od 1 maja w województwie małopolskim, a od 1 września w województwie pomorskim - to kolejne daty wycofania kotłów bezklasowych z budynków. Z bardziej odległymi planami pozostają województwa: łódzkie (1 stycznia 2025, lubuskie (1 stycznia 2027) i opolskie (1 stycznia 2030).

Zakaz kopciuchów - kolejne daty

Nadal własnych przepisów antysmogowych nie mają dwa województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie. Każda z uchwał ma własny harmonogram wprowadzania kolejnych ograniczeń. Również daty wycofania poszczególnych źródeł wydają się interesujące. Z tego punktu widzenia, warto docenić Sejmiki, które ustaliły graniczne daty poza sezonem grzewczym. Dzięki temu udało się zmniejszyć opór wobec środków antysmogowych. Niczym przyjemnym jest usłyszeć alarm władz lokalnych o konieczności rychłego pożegnania się ze starym źródłem ciepła przy okazji zimy.

Przypominamy, że złamanie zakazu może spowodować konsekwencje finansowe. Niestety, ale nie wszystkich nas stać na wymianę źródła ciepła, które będzie spełniało wymogi uchwał antysmogowych. Dla niektórych zaryzykowanie i zapłacenie ewentualnej kary może stać się realną opcją. Dla tych z nas, chcących wymienić źródło ciepła, opracowaliśmy w redakcji przegląd programów dotacyjnych, dzięki którym można zainwestować w nowe urządzenie grzewcze zdecydowanie po mniejszych kosztach! Szczegóły tutaj: Ogrzewanie – sposoby dofinansowania w 2024 roku

Źródło: Uchwały Antysmogowe

Zobacz również