Zakaz kopciuchów w Warszawie od października! 

Zgodnie z nowymi przepisami antysmogowymi dla Mazowsza od 1 października, mieszkańcy Warszawy nie będą już mogli używać węgla w piecach i kominkach. To ograniczenie dotyczy także stałych paliw wytworzonych z węgla. Na wymianę kopciucha oczywiście jest dotacja. Ile wynosi?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Warszawa i kopciuchy - koniec jest bliski

Podziel się

Istnieją jednak wyjątki od tego zakazu. Instalacje spełniające normy tzw. ekoprojektu, które były używane przed 1 czerwca 2022 roku, oraz te spełniające klasyfikacje 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 roku, nadal mogą być używane do spalania węgla aż do zakończenia ich żywotności.

Ograniczenie spalania węgla w stolicy zostało wprowadzone przez Sejmik Województwa Mazowieckiego w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej. Co więcej, to samo prawo wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 roku.

Warszawa oferuje dotację do wymiany kopciucha!

Miasto wspiera mieszkańców w odchodzeniu od spalania węgla, oferując dotacje na wycofanie przestarzałych źródeł ogrzewania w ich domach. Wnioski o uzyskanie wsparcia można składać przez cały rok. Aktualnie mieszkańcy mogą otrzymać do 70% wsparcia finansowego.

Warszawski program dotacji umożliwia zastąpienie przestarzałego pieca bardziej ekologicznym źródłem ogrzewania. Może to być:

  • pompa ciepła,
  • kocioł gazowy,
  • instalacja ogrzewania elektrycznego,
  • podłączenie nieruchomości do sieci cieplnej.

Osoby, które zdecydują się na pozbycie się starego pieca, mogą także otrzymać dodatkowe środki na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe, które współpracują z nowym, ekologicznym źródłem ciepła. Dofinansowanie obejmuje również prace związane z instalacją lub modernizacją systemu centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej.

"Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej" - wyjaśnił ratusz.

Można także otrzymać wsparcie w eliminacji kopciuchów poprzez ogólnokrajowy program o nazwie Czyste Powietrze. Mechanizm ten w Warszawie prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc finansowa w ramach tego programu obejmuje zastąpienie kopciuchów na paliwo stałe na bardziej ekologiczne źródła ciepła zgodne z wymaganiami programu. Ponadto można wnioskować m.in. o montaż wentylacji mechanicznej, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także izolację termiczną budynków oraz wymianę okien i drzwi.

Źródło: PAP.

Zobacz również