Zakaz sprzedaży węgla w Polsce! Znamy datę

Od 1 lipca 2029 r. planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży wybranych rodzajów węgla gospodarstwom domowym. Nad regulacjami pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dozwolone będą jedynie paliwa węglowe typu orzech i groszek przeznaczone dla urządzeń grzewczych o określonych standardach jakościowych.

Podziel się
- Sprzedaż węgla przejdzie rewolucję. Przede wszystkim zmienią się obowiązujące zmiany sortymentów węgla.
- Od 1 lipca 2029 r. do sprzedaży ma być dopuszczony tylko węgiel orzech i groszek.
- Systematycznie mają też poprawiać się parametry jakościowe sprzedawanego węgla.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) znajduje się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczący standardów jakościowych dla paliw stałych. Nowe regulacje mają na celu m.in. przeciwdziałanie tzw. greenwashingowi. Jak zaznaczono: "nowe nazwy kategorii paliw nie będą sugerować ich ekologicznego charakteru, co ma zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd".
Nie każdy rodzaj węgla w sprzedaży będzie legalny
Projekt rozporządzenia przewiduje stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących jakości paliw stałych dostępnych na rynku. Jak wskazano, realizacja tego projektu jest także elementem jednego z kamieni milowych KPO (B4G). Resort klimatu i środowiska poinformował w uzasadnieniu, że rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zmiany przewidują zakaz sprzedaży od 1 lipca 2029 r. sortymentów takich jak węgiel kostka, orzech, groszek oraz miał przeznaczonych do sektora bytowo-komunalnego. Nie oznacza to jednak całkowitego zakazu sprzedaży węgla. W uzasadnieniu jest to napisane w dość enigmatyczny sposób, ale wszystko postaramy się wyjaśnić:
“Jednocześnie w celu zapewnienia spójności i skuteczności regulacji rozpoczęto prace nad zmianą przepisów [...] przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał. Będą natomiast wprowadzane do obrotu paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5 (tj.: zawartość popiołu na poziomie do 7,00%, wartość opałowa od 26,00 MJ/kg; zawartość wilgoci całkowitej do 11,00%)” – czytamy w uzasadnieniu.
Zmiany nazw sortymentów węgla
Projekt zakłada więc zmianę nazw dla poszczególnych rodzajów paliw. Zamiast określeń takich jak "kęsy, kostka, kostka I, kostka II" pojawi się pojęcie "węgiel kostka", które będzie obowiązywać do końca czerwca 2029 r. Analogicznie zamiast nazw "orzech, orzech I, orzech II" będzie nazwa "węgiel orzech". Dotychczasowe nazwy "groszek, groszek I, groszek II, ekogroszek, groszek plus" zostaną zastąpione określeniem "węgiel groszek". Ponadto terminy "ekomiał, miał plus" będą zmienione na "węgiel miał", a zamiast "antracytu" używana będzie nazwa "węgiel".
Zmiana norm jakości paliw
Nowe przepisy zakładają także stopniowe zaostrzanie parametrów jakościowych węgla, co – według Ministerstwa Klimatu i Środowiska – ma dać producentom i użytkownikom czas na odpowiednie dostosowanie się do zmian. W projekcie przewiduje się stopniowe obniżanie dopuszczalnej zawartości siarki oraz wilgoci w różnych sortymentach węgla, takich jak kostka, orzech, groszek i miał.
Zaproponowano również, aby 30 czerwca 2029 r. był ostatecznym terminem obowiązywania wymagań jakościowych dla węgla kamiennego, brykietów oraz pelletów. W uzasadnieniu projektu przypomniano, że od 1 czerwca 2020 r. obowiązuje zakaz sprzedaży węgla brunatnego do celów grzewczych dla gospodarstw domowych. Z kolei od 1 lipca 2025 r. ma wejść w życie analogiczny zakaz dotyczący sprzedaży paliw stałych powstałych w wyniku termicznej przeróbki węgla brunatnego. W związku z tym normy jakościowe dla tych paliw będą obowiązywać jedynie do końca czerwca 2025 r.
Aktualnie trwa proces opiniowania. Jeszcze więc długo droga aż przepisy wejdą w życie. Ostatnia modyfikacja na rządowej stronie miała miejsce 10 czerwca br., czyli ponad 2 miesiące temu. Czekamy więc na kolejne aktualizacje, o których będziemy informować na bieżąco. Jakość spalanych paliw ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza, a także na efektywność źródła ciepła – warto o tym pamiętać.
Źródło: PAP, legislacja.rcl.gov.pl
Polecane
Pellet, węgiel czy gaz – co emituje najwięcej zanieczyszczeń? Porównanie z pompą ciepła


Koszty ogrzewania w 2025 roku. Co wychodzi najtaniej – pompa ciepła, pellet, drewno czy gaz?

