Zalety i wady systemów VRF

Systemy VRF są uniwersalne i skalowalne, a warto je zainstalować z uwagi na to, że mogą dostarczać do pomieszczeń zarówno chłód, jak i ciepło. Jakie są inne zalety tego rodzaju urządzeń? Czy istnieją przeciwwskazania do ich montażu?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Systemy VRF

VRF to system klimatyzacyjny, którym możemy również ogrzewać pomieszczenia. Posiada jedną jednostkę zewnętrzną i wiele jednostek wewnętrznych, czyli działa w konfiguracji multi split. VRF oznacza “zmienny przepływ czynnika chłodniczego”, co wskazuje na to, że urządzenie ma zdolność do kontrolowania przepływu czynnika chłodniczego do różnych parowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych systemach, to zapraszamy do artykułu VRF – jakie rodzaje systemów są dostępne na rynku?
Zacznijmy od zalet systemów VRF.

Wyższa efektywność energetyczna

System VRF wykorzystuje system falownika i sprężarki o zmiennej prędkości. Systemy te różnią się szybkością przepływu czynników chłodniczych w zależności od potrzeb, dlatego można śmiało określić taki rodzaj pracy jako bardziej efektywny energetycznie. Pomaga to w oszczędzaniu energii elektrycznej, a w konsekwencji umożliwia obniżanie rachunków.

Co więcej, VRF może pochwalić się szerokim zakresem pracy w temperaturach zewnętrznych (grzanie od -20 do +16°C, chłodzenie od -5 do +40°C).

Komfort użytkowania VRF

VRF zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniu w zależności od potrzeb przebywających w pomieszczeniu. Jest tak, ponieważ można ustawić temperaturę zgodnie ze swoimi potrzebami. Są więc bardzo elastyczne i można je łatwo dostosować do specyficznych potrzeb przestrzeni.

Co więcej, wytwarzają również mniej dźwięków. W rzeczywistości osoba przebywająca w pomieszczeniu nie słyszy działania urządzenia. 

Niezawodny 

Jeżeli jedna z jednostek wewnętrznych ulegnie awarii, to nie ucierpi na tym cały system. Jest tak, ponieważ mieszkańcy obecni w innych strefach polegają na innej jednostce, które kontynuują pracę. Wobec powyższych widać, że system VRF jest bardziej niezawodny.

Odzysk ciepła i ogrzewanie

Nowoczesna instalacja klimatyzacyjna VRF z funkcją odzysku grzania wykorzystuje do ogrzewania energię pobieraną z pomieszczeń chłodzonych. Niektóre miejsca w budynku, np. jadalnia w hotelu, serwerownia w biurowcu mają stałe nadwyżki ciepła, które można wykorzystać.

Klimatyzatorem VRF możemy także ogrzewać pomieszczenie. Stanowi to ciekawe i punktowe źródło szczytowe. Załóżmy, że potrzebujemy dogrzać pomieszczenie, w którym przebywamy - ten rodzaj urządzenia sprawdzi się doskonale. 

Plusy systemu VRF

To jedna z bardziej zaawansowanych technologii dostępnych na rynku. Jest bardziej wydajny niż inne jednostki. Możliwe jest użyć jednej jednostki zewnętrznej do wielu jednostek wewnętrznych. Ponadto można go zainstalować w dowolnej przestrzeni i zaoszczędzić miejsce. 

Nie jest instalowany w ścianie, jak inne klimatyzatory. Jego montaż jest o wiele prostszy ze względu na mniejszą ilość kabli. Jakość powietrza jest wyjątkowa ze względu na wysokiej jakości funkcje oczyszczania powietrza.

Jeśli są przymocowane do jednostek zewnętrznych, używane są długie rury. Inną dobrą rzeczą jest to, że jednostki zewnętrzne nie znajdują się w pobliżu jednostek wewnętrznych. Dlatego dźwięk nie jest słyszalny dla obecnych w budynku osób. Jest również przyjazny dla środowiska, ponieważ czynniki chłodnicze stosowane w tym systemie są przyjazne dla warstwy ozonowej. 

Wady systemu VRF

Mając wiele zalet, system VRF ma również kilka wad, ale większość z nich wynika jednak z nieodpowiedniej eksploatacji. Przy odpowiedniej dbałości i konserwacji, problemy nie powinny się pojawić.

Wyciek czynnika chłodniczego

Wyciek czynnika chłodniczego jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i bezpieczeństwa. Duża instalacja VRF jest wyzwaniem dla osób zajmujących się konserwacją. Jeżeli dojdzie do wycieku czynnika chłodniczego, to niezwłocznie należy zgłosić usterkę do odpowiednich serwisantów. 

Zabezpieczenie czynnika chłodniczego przed wyciekiem jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowany, może przed upływem czasu spowodować wycieki i problemy mechaniczne. 

Inne wady

Wydajność VRF zależy od temperatury zewnętrznej. Nie nadaje się do miejsc, w których panuje wysoka temperatura na zewnątrz. Ten system nie jest dobry zarówno dla szpital, jak i laboratoriów. System wymaga montażu rur i złącz, aby zapewnić pomyślną pracę jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. Gdy nie jest prawidłowo zainstalowany, może powodować wyciek. 

Po pomyślnym zainstalowaniu system zapewnia komfort przez długi czas, jeśli podczas instalacji nie popełniono żadnych błędów. Co istotne, jego koszt jest większy niż tradycyjna jednostka klimatyzacyjna. Tylko technicy HVAC mogą go prawidłowo zainstalować. Nie powinno się także uzależniać całego systemu grzewczego od VRF. Potrzebny jest więc system ogrzewania zapasowego, aczkolwiek najlepiej jak to właśnie to urządzenie jest źródłem dodatkowym, wspierającym główne urządzenie.

Co zapewnia system VRF?

Systemy VRF są wydajne, wygodne i mniej hałasują. Zajmuje mniej miejsca i obniża koszty energii elektrycznej. Na rynku dostępne są różne typy klimatyzatorów, a wybór odpowiedniego systemu dla siebie jest dość trudny. Możesz również skorzystać z porad ekspertów, pamiętając o swoich wymaganiach i potrzebach temperaturowych. 

Źródło: Cool Earth, Arlington, Rynek instalacyjny

Zobacz również