Zapomnij o oszczędzaniu energii – sterownik pomyśli za Ciebie!

Łatwo zaakceptować fakt, że oszczędzanie energii przynosi nam korzyści w postaci niższych rachunków. Często jednak mimo tych oczywistych pozytywów, gdy przychodzi do ograniczenia energii, to tego nie robimy. Zapominamy i bagatelizujemy, nie zdając sobie sprawy, że kolejne dziesiątki złotych uciekają z naszego konta. Co, gdyby o oszczędzanie dbałoby za nas urządzenie? Czy jesteśmy na to gotowi? 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Sterownik VGE

Podziel się

Obszarem w budynku, którego jakość i efektywność jest najsurowiej oceniana, jest zdecydowanie system grzewczy. Ze względu na różnorodność instalacji, nośników energii i samego standardu urządzeń dyskusja o oszczędzaniu energii jest wielowymiarowa. Pierwszym etapem jest określenie najbardziej oszczędnych źródeł ciepła, co również można podzielić na kolejne poziomy. Możemy oszczędzać paliwa i pieniądze na ich eksploatacji. Są to jednak kwestie silnie ze sobą skorelowane. Biorąc pod uwagę oszczędności środowiskowe, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła. 

Czy w aspekcie ekonomicznym jest tak samo? To zależy od aktualnej sytuacji na rynku energii i paliw, a także od polityki państwowej i postanowień międzynarodowych. W ostatnim czasie technologia pomp ciepła staje się coraz popularna ze względu właśnie na walkę z paliwami stałymi w ogrzewnictwie, które odpowiadają za emisję zanieczyszczeń. 

Jednak oszczędzanie to coś więcej niż wybranie najbardziej ekologicznego i efektywnego urządzenia grzewczego. To ten najłatwiejszy etap. W późniejszej części wybieramy oczywiście model pompy i moc, która powinna być dobrze dobrana przez projektanta pod konkretny budynek. Wielką wagę trzeba przykładać do samego użytkowania źródeł ciepła, w tym pomp ciepła. Im lepszy jest system zarządzania energią, tym więcej tej energii zostaje prawidłowo wykorzystane. W uproszczeniu oznacza to, że straty ciepła są minimalizowane, co bezpośrednio ma wpływ na naszą kieszeń. Urządzeniem, które może nam w tym pomóc, są elementy automatyki pomp ciepła - np. inteligentne sterowniki. 

Sterownik VGE SMART

Myśląc o sterowniku, oczekujemy od niego w pierwszej kolejności sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu. Najlepiej, by działał bez zbędnego okablowania. Zobaczmy możliwości przykładowego sterownika na podstawie urządzenia  VGE SMART. Pozwala on właśnie na sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna bez zbędnego okablowania. Co więcej, ten model łączy się bezprzewodowo, co redukuje konieczność ukrywania kabli przy montażu systemu, co jest szczególnym wyzwaniem zwłaszcza w istniejących budynkach. 

To jednak nie wszystko. Sam sterownik pozwala na kontrolę zużycia energii przez internet, a dzięki temu możemy sprawdzić i dostosować stan systemu grzewczego w czasie rzeczywistym. Można to robić zarówno za pośrednictwem aplikacji na telefon, jak i strony internetowej. Przydatną funkcją może być również automatyczna aktualizacja oprogramowania - ten model również taką posiada. 

Sterownik pozwala na wizualizację parametrów energii, dzięki czemu można śledzić i optymalizować wykorzystanie energii w budynku. Daje to cenną wiedzą o charakterystyce zużycia energii w naszym domu. 

Podgląd strony www.
Źródło: VGE.

Oszczędzanie energii

Przejdźmy jednak do sedna -  do oszczędzania energii. Pełna kontrola zużycia energii to nie wszystko. W sterowniku VGE SMART dzięki zaawansowanym algorytmom analizy i uczenia maszynowego urządzenie dostosowuje się do preferencji i rytmu dnia, minimalizując zużycie energii i koszty ogrzewania. Tego typu inteligentne oszczędzanie energii niejako wyręcza użytkownika z konieczności myślenia o tej kwestii. W konsekwencji w kieszeni zostaje więcej pieniędzy. Jedną z ciekawszych funkcji jest funkcja wykrywania otwartego okna. Jak wiadomo, przy wietrzeniu pomieszczeń grzejniki należy skręcić. Ze sterownikiem, który ma taką funkcję, jest to dużo prostsze. 

Czy jeszcze charakteryzuje się sterownik?

Sterownik jest kompatybilny z wszystkimi modelami pomp ciepła marki VGE i różnymi systemami grzewczymi. Jego intuicyjny interfejs sprawia, że ​​instalacja i konfiguracja są proste, nawet dla osób bez doświadczenia. Posiada również zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, aby zapewnić poufność Twoich danych i bezproblemową pracę systemu przez długi czas.

Włącznie z wymienionymi sterownik od VGE ma aż 25 funkcji. Tymi najważniejszymi jest oczywiście zarządzanie pompą ciepła, systemem grzewczym i źródłem szczytowym. Tych pomp ciepła może być aż 6 jednocześnie (system kaskadowy). Dzięki niemu można zarządzać temperaturą nawet w 20 pokojach, obsługując nawet 50 grzejników lub pętli ogrzewania podłogowego.

Podgląd na sytuację w pokojach w aplikacji mobilnej.
Źródło: VGE.

Sam sterownik montowany jest w rozdzielnicy, do której podłączony jest kolorowy wyświetlacz w języku polskim. Nie można jednak wybrać koloru ramki - jest dostępna tylko w kolorze czarnym, co może nie trafiać w każde poczucie estetyki, zwłaszcza gdy wyświetlacz ma być wyeksponowany w widocznym miejscu.

Opracowano na podstawie materiałów VGE.

Zobacz również