Zawór termostatyczny – czym jest i ile kosztuje?

Za pomocą termostatycznych zaworów grzejnikowych możliwe jest precyzyjne, indywidualne ustawienie temperatury w każdym wnętrzu. Reagując na temperaturę otoczenia, zawór termostatyczny otwiera i zamyka dopływ wody przez grzejnik, co sprzyja utrzymaniu oczekiwanej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Z czego składają się te zawory? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ile kosztuje zawór termostatyczny? Co to w ogóle jest?

Podziel się

Temperatura w pomieszczeniu może się zmieniać, np. poprzez otwarcie okien lub drzwi. Wtedy termostat odpowiednio reaguje, otwierając grzejnik na maksymalny przepływ, aby podnieść temperaturę. Z kolei, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta, np. ze względu na obecność wielu osób, termostat zmniejsza przepływ ciepła. Dzięki urządzeniom tego typu, możemy wpływać na ilość ciepła dostarczanego do naszego mieszkania, domu, pokoju lub lokalu. Przy odpowiednim ustawieniu termostatu minimalizujemy ryzyko ogrzania pomieszczenia do temperatur dużo wyższych niż komfortu cieplnego (ok. 20°C).

Budowa zaworu termostatycznego

Zawory termostatyczne składają się z dwóch połączonych elementów – głowicy termostatycznej, w której znajduje się mieszek oraz zaworu przygrzejnikowego. Pierwsza część jest odpowiedzialna za sterowanie pracą zaworu, a druga po prostu reguluje przepływ. Użytkownik może ustawić oczekiwaną temperaturę za pomocą pokrętła. 

Nie należy co chwilę zmieniać ustawień w celu podgrzania lub schłodzenia pomieszczenia. Czujnik temperatury, który zamontowano w głowicy termostatycznej, mierzy temperaturę w pomieszczeniu i porównuje ją z temperaturą ustawioną przez użytkownika. Przy wzroście temperatury w pomieszczeniu substancja w mieszku – zazwyczaj ciecz lub gaz o dużej rozszerzalności cieplnej – zwiększa swoją objętość, co powoduje zamknięcie zaworu i ograniczenie przepływu ciepłej wody do grzejnika. 

Z kolei przy obniżeniu temperatury w pomieszczeniu dochodzi do odwrotnego efektu, czyli zmniejszenia objętości i większego otwarcia się zaworu, dzięki czemu do grzejnika trafia ciepła woda. Aby termostat działał poprawnie, nie powinien być zasłonięty ani narażony na inne źródła ciepła, ponieważ wpłynie to na wyniki pomiarów temperatury.

Jakie głowice może mieć zawór termostatyczny?

Montaż zaworów zależy od potrzeb, lokalizacji grzejnika i stopnia zaawansowania instalacji. Głowice termostatyczne można podzielić na cztery rodzaje: z wbudowanym czujnikiem i nastawnikiem, z czujnikiem zdalnym, z czujnikiem i nastawnikiem zdalnym oraz elektroniczne. Najczęściej spotykany i najtańszy typ to głowice z wbudowanymi czujnikami i nastawnikami.

Prawidłowy montaż wymaga ustawienia go poziomo i zapobiega zasłanianiu grzejnika. Czujnik jest połączony z pokrętłem, dzięki czemu ustawiamy żądaną temperaturę. Głowice z czujnikiem zdalnym są podobne do poprzedniego modelu, natomiast aparatura pomiarowa jest montowana na ścianie i łączona z mieszkiem za pomocą cienkiej rurki (kapilary). Jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, ale skuteczne, gdy tradycyjna głowica nie może prawidłowo odczytać temperatury z powodu różnicy pomiędzy warunkami w pomieszczeniu a warunkami w miejscu zamontowania głowicy i zaworu termostatycznego.

Głowice zdalne i elektroniczne

Trzecim rodzajem jest instalacja z czujnikiem i nastawnikiem zdalnym. Może być to korzystne, gdy grzejniki są zabudowane, a czujnik musi znajdować się w innym miejscu. Najbardziej zaawansowanym rodzajem głowic są głowice elektroniczne, które zasila się bateriami lub prądem jednofazowym. Są one wyposażone w możliwość programowania temperatury, np. obniżania jej w godzinach nocnych lub podczas urlopu. Może to zmniejszyć wydatki na centralne ogrzewanie nawet do 20%. 

Ile kosztuje zawór termostatyczny?

Z zależności od rodzaju zmienia się cena zaworu termostatycznego. Jest to aktualnie podstawowe wyposażenie w instalacji grzewczej i jedno z najtańszych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dzięki zaworom możemy w prosty sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. Ile więc kosztują poszczególne rodzaje głowic termostatycznych? 

  • 15-50 zł za głowice z wbudowanymi czujnikami i nastawnikami,
  • 70-180 zł za głowice z czujnikiem zdalnym,
  • 80-200 zł za głowice z czujnikiem i nastawnikiem zdalnym,
  • 90-250 zł za głowice elektroniczne.

*Podane ceny są poglądowe, a ich źródłem są oferty internetowe.

Ile kosztuje zawór termostatyczny?

Co nam da montaż termostatu? Zawory termostatyczne, pomimo że instaluje się je na grzejnikach, a nie kotłach, stanowią integralną część całej instalacji wpływając bezpośrednio na efektywność pracy urządzenia grzewczego. Zapewniając odpowiednią temperaturę wody na powrocie, poprawiają komfort pracy kotła wpływając na jego efektywność. Dzięki temu dostarczanie takiej ilości ciepła, ile potrzeba w danym budynku.

Źródła: Termomodernizacja.pl

Zobacz również