ZIELONY DOM – pierwszy precertyfikat przyznany!

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wręczyło pierwszy precertyfikat ZIELONY DOM. Wyróżnienie trafiło do jednorodzinnej inwestycji mieszkaniowej “Aleja Drzew” w Łodzi. Strategia przyjęta przez inwestorów opierała się o realizację założeń zrównoważonego budownictwa, co potwierdza otrzymana nagroda. Jakie założenia trzeba spełnić, aby uzyskać certyfikat ZIELONY DOM?

Podziel się
Otrzymanie certyfikatu nie jest proste. Aby go otrzymać, inwestycja musi spełnić wiele kryteriów z obszaru budownictwa zrównoważonego. Co więcej, ocenie podlega nie tylko budynek, ale także sposób jego zaprojektowania, wybudowania oraz zaaranżowania otoczenia. Co jeszcze podlega ocenie?
ZIELONY DOM - kryteria certyfikatu
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Na oficjalnej stronie Stowarzyszenia PLGBC widnieje 7 ocenianych aspektów inwestycji. Należą do nich przede wszystkim rozwiązania energetyczne, budowlane, jak i stricte ekologiczne.
"System oceny wielokryterialnej ZIELONY DOM dla budownictwa mieszkaniowego wyznacza standard budynków energooszczędnych i przyjaznych środowisku. Certyfikat powstał z potrzeby udostępnienia uniwersalnego narzędzia dla deweloperów i inwestorów do podkreślenia jakości projektów mieszkaniowych oraz świadomego wpisania się w zrównoważone budownictwo w Polsce" - powiedziała Dorota Bartosz, dyrektor techniczna ds. budownictwa zrównoważonego w PLGBC
Do wyszczególnionych kryteriów należą:
- optymalizacja zużycia energii
- użycie ekologicznych materiałów budowlanych
- zagospodarowanie wody deszczowej
- badanie jakości wody kranowej
- monitorowanie jakości powietrza wewnątrz i analiza akustyczna pomieszczeń
- ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych
- bliski dostęp do sklepów, szkół, ośrodków kultury itp.
Jak te kryteria spełniła łódzka Aleja Drzew?
Pierwszy precertyfikat
W ramach precertyfikatu ZIELONY DOM, PLGBC oceniło projekty 22 budynków w zabudowie bliźniaczej, czyli 44 lokale mieszkaniowe. Tworzą one, należącą do Tier Investment S.A, inwestycję o nazwie Aleja Drzew w Łodzi. Akredytowanym audytorem precertyfikacji jest Łukasz Dembski, z firmy Dembski–Nowak.
Jednocześnie rozpoczął się proces certyfikacji inwestycji. Dlatego też całość budowy będzie monitorowana przez audytora aż do końca okresu realizacji. Będzie on weryfikował przyjęte założenia projektowe oraz rozwiązania deklarowane przez inwestora. Inwestycja będzie powtórnie oceniana przez PLGBC pod kątem zaimplementowanych rozwiązań, kiedy zakończą się prace.
Aleja Drzew w Łodzi
Ekologiczne osiedle mieści się na obrzeżach Łodzi, w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. W skrócie - jest to teren charakteryzujący się atrakcyjnymi warunkami przyrodniczymi. Mimo tego, lokalizacja zapewnia bliskość komunikacji miejskiej oraz instytucji użyteczności publicznej. W pobliżu znajduje się m.in. szpital, apteki, szkoły, restauracje i sklepy.

"W projekcie Aleja Drzew zwróciliśmy szczególną uwagę na dbałość o otoczenie, naturalność i wydobycie jak największej ilości atutów oferowanych przez matkę naturę. Stawiamy na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania współczesnego świata" - powiedziała Ewelina Kachniarz, prezes zarządu Aleja Drzew Sp. z o.o.
Co więcej, aby zapewnić mieszkańcom ciepło zdecydowano się na ogrzewanie podłogowe. Ściany są podwójne, co dodatkowo ogranicza “ucieczkę” ciepła, jak i wygłusza dźwięki. Warto zaznaczyć, że dach jest przystosowany do montażu fotowoltaiki.
Źródła: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Aleja Drzew.
Obrazek główny: Aleja Drzew.