Zmiany w programie Czyste Powietrze – kotły na drewno i pellet tylko z listy ZUM!
Od 22 kwietnia w programie Czyste Powietrze kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno będzie można wybrać tylko i wyłącznie z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Czy planuje się wprowadzenie innych zmian? Ile można dostać pieniędzy na zakup kotła na biomasę?
Podziel się
- Pojawi się obowiązek wyboru kotła na biomasę z listy ZUM w ramach dotacji Czyste Powietrze.
- Możliwe jest pozyskanie dofinansowania tylko na kotły o podwyższonym standardzie.
- Na kocioł zgazowujący drewno i kocioł na pellet możemy otrzymać maksymalnie 20,4 tys. złotych!
Jeszcze w 2023 roku w programie Czyste Powietrze można było kupić zwykłe kotły na biomasę – bez podwyższonego standardu. Było to możliwe do 30 czerwca, ale od tej daty program dotuje jedynie kotły o podwyższonym standardzie. Oznacza to, że obecnie możemy zainwestować tylko i wyłącznie w kocioł na drewno lub pellet o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3. Oczywiście każdy z nich musi mieć klasę efektywności energetycznej na poziomie min. A+. Dodatkowo urządzenie musi spełniać warunki Ekoprojektu, co jest ciekawe w odniesieniu do emisji cząstek stałych. Standard Ekoprojekt wskazuje dopuszczalną emisję na poziomie ≤ 40 mg/m3.
Podsumujmy – możemy wziąć dotację na kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet w podwyższonym standardzie, a od 22 kwietnia wejdzie w życie kolejna regulacja w tym obszarze. Wybór urządzenia grzewczego będzie ograniczał się do tych, które znajdziemy na liście ZUM. Czy jednak zmienią inne zasady? Według informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wspomniany wyżej obowiązek związany z listą to jedyna zmiana. Nowe urządzenia będzie można dopisać do listy ZUM na starych zasadach. Co z urządzeniami znajdującymi się już na liście?
“Nie ulegnie zmianie procedura wpisu na listę ZUM i nie będzie konieczności przedkładania żadnych nowych dokumentów w przypadku urządzeń, które obecnie na liście ZUM są wpisane” - wyjaśnia NFOŚiGW.
Zasady dla kotłów na biomasę
Przedstawimy teraz pokrótce najważniejsze informacje na temat dofinansowania kotłów na biomasę w ramach programu Czyste Powietrze. Dotacja nie wspiera rozwiązań wielopaliwowych, choć kocioł zgazowujący drewno może być również przystosowany do spalania pelletu. Warto mieć na uwadze, że zasady programu wymagają eksploatacji kotła zgazowującego tylko w instalacji z zasobnikiem c.w.u. lub buforem. Jego pojemność bezpieczną przyjmuje się według Ekoprojektu. Kotły ponadto nie mogą posiadać oraz mieć możliwości montażu rusztu awaryjnego, który stosuje się jako zabezpieczenie na ciężkie czasy. Jest to zabezpieczenie przed potencjalnym przekształceniem urządzenia w kocioł węglowy. Dodatkowo w przypadku pelletu wymagane jest automatyczne podawanie paliwa.
Rzeczą oczywistą jest także, że nie można wziąć dotacji na kocioł w miejscu, gdzie prawo lokalne zabrania użytkowania kotłów na biomasę, np. w Krakowie. Przewody kominowe muszą być dostosowane do pracy z zamontowanym kotłem, co będzie potwierdzone w protokole z odbioru kominiarskiego podpisanym przez mistrza kominiarskiego.
Wysokość dotacji w programie Czyste Powietrze
Ile możemy otrzymać w ramach dotacji w programie Czyste Powietrze na dwa wspomniane wyżej kotły na biomasę? Poniżej przedstawiamy zestawienie. Wartości procentowe oznaczają intensywność dofinansowania, która oznacza część całkowitych kosztów, którą pokryje program.
- Podstawowy poziom dofinansowania – 45%
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie (maks. 9 100 zł),
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie (maks. 9 000 zł).
- Podwyższony poziom dofinansowania – 70%
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie (maks. 14 300 zł),
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie (maks. 14 300 zł).
- Najwyższy poziom dofinansowania – 100%
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie (maks. 20 400 zł),
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie (maks. 20 400 zł).
Co więcej, od 22 kwietnia wejdzie także limit dotacji w ramach poziomu najwyższego. Zmienią się także zasady wpisywania pomp ciepła na listę ZUM. Wybór tych urządzeń również będzie obowiązywał tylko i wyłącznie z tej listy. To jednak nie wszystkie zmiany, a o szczegółach przeczytasz w materiale: Czyste Powietrze – zmiany od 22 kwietnia! Dotacja na jeden budynek i obowiązkowa lista ZUM
Źródło: NFOŚiGW, czystepowietrze.gov.pl