Znamy TRENDERÓW 2023! Kto otrzymał wyróżnienie?
Jak co roku redakcja GLOBENERGIA podczas Gali Kongresu TRENDY przyznała tytuł TRENDERA osobom, które miały wybitny wpływ na zmiany w energetyce i budownictwie. Kto został wyróżniony w tym roku?

Podziel się
Trender budowlany 2023


Podczas Gali VI Kongresu Trendy Energetyczne i II Kongresu Trendy Budowlane tytuł TRENDERA branży budowlanej został przyznany Agnieszce Kalinowskiej-Sołtys - architektce uhonorowanej licznymi tytułami, wnoszącej nie tylko świeże spojrzenie na projektowanie budynków, ale również zdecydowane zaangażowanie w idee zrównoważonego rozwoju. Jej misją jest tworzenie innowacyjnych, przyjaznych środowisku i użytkownikom budowli, a jej droga do tego celu jest wybrukowana nagrodami i uznaniem w branży.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys to absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jako prezeska SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) oraz Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci, zajmuje kluczową rolę w kształtowaniu kierunku, w jakim rozwija się branża architektoniczna w Polsce. Jej wkład jest również widoczny na szczeblu międzynarodowym, gdzie pełni rolę członka komisji weryfikacyjnej certyfikacji "Green Building Standard" oraz jest aktywnym uczestnikiem programów zrównoważonego budownictwa, takich jak BREEAM i LEED.
Jako asesorka BREEAM, konsultantka LEED oraz audytorka systemu "Zielony Dom", nie tylko projektuje, ale także edukuje i inspiruje innych architektów oraz uczestników procesu inwestycyjnego do podejmowania decyzji z myślą o środowisku. Jej przekonanie, że potrzeby obecnego pokolenia nie mogą być zaspokajane kosztem przyszłych, jest fundamentem jej podejścia do projektowania.
Ważnym elementem jej działalności jest rola w Ogólnokrajowym Stowarzyszeniu Wspierania Budownictwa Zrównoważonego (OSWBR), gdzie pełni funkcję współzałożycielki i wiceprezeski ds. środowiska i ochrony klimatu. To forum umożliwia jej aktywne współuczestniczenie w kształtowaniu polskiego i światowego podejścia do zrównoważonego budownictwa.
Jej portfolio projektów obejmuje liczne realizacje, w tym The Park Warsaw, Business Garden Wrocław, Elektrownia Powiśle w Warszawie, Riverview w Gdańsku, Centrum Południe we Wrocławiu oraz najnowsze osiągnięcie, Skyliner w Warszawie. Każdy z tych projektów to nie tylko architektoniczne dzieło sztuki, ale również przykład, jak efektywnie połączyć estetykę ze zrównoważonym rozwojem.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys nie tylko projektuje budynki, ale również stawia wyzwanie przed branżą budowlaną, ponieważ stanowi żywy przykład tego, jak można pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska i zredukować negatywny wpływ człowieka na zmiany klimatu. Jej praca, pasja i zaangażowanie czynią ją nie tylko liderką w branży, ale także inspiracją dla kolejnych pokoleń architektów i inwestorów, gotowych podejmować wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w działach.
Trender energetyczny 2023


Nagroda TRENDERA w kategorii energetyki powędrowała do dr inż. Marka Miary, który swoje życie zawodowe poświęcił na badania i rozwój pomp ciepła.
Dr inż. Marek Miara to absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu w Kassel. Tytuł doktora inżyniera obronił na Politechnice Wrocławskiej w 2014 roku na podstawie rozprawy doktorskiej "Ocena efektywności pomp ciepła. Metoda analityczna integrująca aspekty ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne". Jego praca nie kończy się na teoretycznych badaniach - jest także aktywnie zaangażowany w szereg międzynarodowych projektów, które mają realny wpływ na dzisiejszą i przyszłą infrastrukturę energetyczną.
Jako koordynator działań związanych z pompami ciepła w Instytucie Fraunhofera ISE, nie tylko zarządza projektami, ale także stwarza warunki do innowacyjnych rozwiązań. Jego międzynarodowe projekty potwierdzają globalne znaczenie jego pracy, a członkostwo w gremiach wytycznych VDI, zarządzie niemieckiego Towarzystwa Chłodu i Technik Klimatyzacyjnych, zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła oraz aktywna rola w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła świadczą o uznaniu dla jego wiedzy i doświadczenia na arenie międzynarodowej.
Jednak przede wszystkim dr inż. Marek Miara jest osobą pełną pasji, która swoją pracą inspiruje nie tylko swoich współpracowników, ale również całą branżę. Jego determinacja w dążeniu do doskonałości, innowacyjne podejście do problemów oraz chęć dzielenia się wiedzą sprawiają, że jest nie tylko ekspertem, ale również mentorem dla przyszłych pokoleń badaczy i inżynierów.
Kto otrzymał tytuł TRENDERA w poprzednich latach?
Przybliżmy sobie sylwetki dotychczasowych Trenderów. W 2022 roku tytuł TRENDERA w dziedzinie energetyki został przyznany Joannie Maćkowiak-Panderze - polskiej ekspertkce ds. energetyki i klimatu, działaczce społecznej i urzędniczce państwowej, doktor nauk biologicznych, w 2011 podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Joanna Maćkowiak-Pandera od 2014 r. prowadzi think tank Forum Energii (wcześniej Forum Analiz Energetycznych), który wspiera niskoemisyjną modernizację sektora energetycznego w Polsce. Drugi TRENDER powędrował do Jarosławowa Kotyzy - współzałożyciela i pierwszego Redaktora Naczelnego GLOBENERGIA, a także kierownika LAB Miękinia w AGH.
Wręczenie TRENDERA 2022 Jarosławowi Kotyzie.
TRENDER budowlany 2022 został przyznany dr hab. inż. Michałowi Piaseckiemu z Instytutu Techniki Budowlanej, który jest wieloletnim propagatorem idei zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Michał Piasecki specjalizuje się między innymi w zagadnieniach dotyczących budynków i wyrobów związanych z ich oceną środowiskową, oceną komfortu, jakością środowiska wewnętrznego, jakością powietrza wewnętrznego, śladem węglowym i oceną ekonomiczną.
TRENDER BUDOWLANY 2022 - dr hab. inż. Michał Piasecki, Instytut Techniki Budowlanej
W roku 2021 nasza redakcja wręczyła tytuł osobowości medialnej Terendów Energetycznych Tomaszowi Zubilewiczowi - prowadzącemu program pt. „ Dobre klimaty” związanego z szeroko pojmowaną ochroną środowiska, efektywnością energetyczną i działaniami na rzecz ograniczenia niskiej emisji.
W roku 2019 tytuł TRENDERA otrzymały dwie osoby. Pierwszą z nich był prezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze - Piotr Woźny. Drugim laureatem został Paweł Lachman m.in. za inicjatywę kampanii społecznej DOMY BEZ RACHUNKÓW promującej domy niezależne energetycznie oraz wkład w rozwój branży mikroinstalacji OZE.
Podczas pierwszych Trendów Energetycznych, które odbyły się w roku 2018, laureatem został Andrzej Guła, Prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, który rozpoczął w Polsce dyskusję o problemie niskiej emisji i którego działania uświadomiły milionom Polaków, jakim powietrzem oddychają.
Drugą nagrodę otrzymał prof. dr hab. inż. Wojciech Górecki, który umiejętnie połączył wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas pracy związanej z surowcami kopalnymi do rozwoju geotermii. To świetny przykład na przejście z energetyki klasycznej do Odnawialnych Źródeł Energii.