Dolne źródła ciepła w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym

rehau centrum

Międzynarodowe Targi Łódzkie to ponad 20-letnie doświadczenie w organizacji targów i kongresów, ciągłe dążenie do rozwoju zaowocowało ideą stworzenia Centrum Konferencyjno – Wystawienniczego MTŁ. 

Śmiały projekt, który będzie wizytówką Łodzi oraz prężnie działającym centrum kulturalnym miasta, przewiduje zastosowanie pomp ciepła typu grunt-woda o mocy grzewczej 480 kW do ogrzewania i chłodzenia budynku.

 

 Warszawski oddział firmy REHAU zrealizował w 2011 roku zlecenie na dostawę kompletnego systemu dolnego źródła ciepła w postaci pionowych sond wykonanych z polietylenu sieciowanego PE-Xa wraz z pełnym osprzętem. Jednym z ważniejszych argumentów, który przekonał inwestora oraz głównego projektanta była jednorodność materiałowa systemu REHAU. Całość dostawy obejmowała:


- 96 szt. sond pionowych RAUGEO PE-Xa DN32 o długości 100 m
- 6 szt. studni RAUGEO Large z 18 obwodami
- 1400 m rury preizolowanej RAUVITHERM DN110 z PE-Xa służącej do przesyłu medium grzewczego do budynku
- 2500 m rury podłączeniowej RAUGEO PE-Xa DN32

Sonda RAUGEO PE-Xa
Polietylen sieciowany PE-Xa jest najwyższej klasy materiałem wykorzystywanym do produkcji systemów rurowych dla dolnych źródeł ciepła do pomp ciepła. Sondy pionowe, kolektory geotermalne, pale geotermalne czy sondy spiralne wykonane z tego tworzywa przewyższają o klasę produkty wykonane z polietylenu niesieciowanego pod względem odporności na rysy naprężeniowe, pęknięcia, obciążenia punktowe oraz starzenie termiczne. Właśnie w geotermii te właściwości mają ogromne znaczenie, ponieważ sondy geotermalne przy wprowadzaniu w otwór wiertniczy są poddawane bardzo dużym obciążeniom dynamicznym. Oprócz tego muszą przez co najmniej 50 lat, a najlepiej przez 100 lat, wytrzymać skutki działania sił termomechanicznych wynikających z ciągłych zmian temperatury (krótkotrwale nawet do +95oC). Istotną zaletą sond pionowych RAUGEO PE-Xa jest brak połączenia spawanego przy głowicy sondy, która dodatkowo została wzmocniona specjalną skorupą z żywicy poliestrowej z włóknem szklanym.

 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma SKANSKA SA, natomiast prace wiertnicze wykonywała poznańska firma DEMAX Drill. Generalnym projektantem jest WILKOCKI PROJEKT, z kolei projektem branżowym zajmowała się pracownia projektowa AERprojekt z Łodzi. Projektanci zdecydowali się na rozwiązanie REHAU przede wszystkim ze względu na możliwość zastosowania systemu dolnych źródeł z PE-Xa do chłodzenia budynku. Nadmiar ciepła z budynku w okresie letnim zostanie odprowadzony do gruntu i tam zmagazynowany, dzięki czemu pompy ciepła będą mogły zagwarantować przyjemny chłód latem. Natomiast zimą zmagazynowane w gruncie ciepło będzie wykorzystywane do ogrzewania budynku. Ważnym elementem całego układu jest transport medium grzewczego systemem rur preizolowanych RAUVITHERM z PE-Xa, które zapewniają bardzo wysoką izolacyjność cieplną, elastyczność w montażu oraz bezpieczeństwo w eksploatacji dzięki technice połączeń typu tuleja zaciskowa REHAU.

 

dolne zrodla 1

dolne zrodla 2

 

CKW to wielofunkcyjność – obiekt stworzony do organizacji nie tylko targów, ale także wystaw, kongresów, konferencji, pokazów mody i koncertów. Projekt CKW to także funkcjonalność – sprzęt do tłumaczenia symultanicznego, brak wewnętrznych słupów konstrukcyjnych, dźwiękoszczelne, przesuwane ściany, optymalizacja zabudowy, dostępność mediów, i logistyka transportu, najnowocześniejsza infrastruktura komunikacji elektronicznej, dobra akustyka i klimatyzacja, VIP ROOM, PRESS ROOM. Obiekt posiada dwa obiekty gastronomiczne dostosowane zarówno do obsługi dużych grup jak i klienta indywidualnego. CKW w liczbach:
- 13 117 m2 - całkowita powierzchnia wystawienniczo – konferencyjna w tym:
- 5.700  m2 - powierzchnia wystawiennicza i 800  m2 – powierzchnia wystawiennicza we foyer
- 4 sale konferencyjne i aula o łącznej powierzchni 700  m2.

Budowa CKW rozpoczęła się w czerwcu 2010, planowana data otwarcia luty 2012 r.

 

Źródło: www.mtl.lodz.pl, dane REHAU

 

targi lodz

 

 

Artykuł dostępny także w e-miesięczniku TERMOMODERNIZACJA wydanie 2/2012:

dolne zrodla ciepla 4dolne zrodla ciepla 1
dolne zrodla ciepla 2dolne zrodla ciepla 3