Komfortowy, przyjemny chłód w upalne dni bez klimatyzacji

Mieszkańcy przedwojennych kamienic mają to szczęście, że bardzo grube ceglane ściany ich budynków tworzą naturalną, bardzo dobrą warstwę izolacyjną. Dzięki temu ich mieszkania są przyjemnie chłodne w gorące dni, inaczej niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach wybudowanych w obecnych technologiach. Na szczęście, taki sam efekt można osiągnąć ocieplając dom np. 15 cm warstwą styropianu w kropki, która chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal czterech metrów.  Styropian dobrej jakości spełnia swoje zadanie nie tylko zimą, chroniąc przed mrozem, ale również w lato, chroniąc przed upałem.

- W dobrze ocieplonym domu nie będzie w upał tak zimno, jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno chłodno i przyjemnie, inaczej niż w budynku nieposiadającym odpowiedniej warstwy izolacji termicznej - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego polskiego producenta płyt styropianowych - Ci, którzy chcą mieć odpowiedni mikroklimat w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.

Sezon budowlany jest w pełni, warto więc go wykorzystać na termomodernizację budynku. Eksperci są zgodni, to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która zwraca się bardzo szybko. Jej właściwe wykonanie zapewnia komfort mieszkańcom ocieplonego domu, a właścicielowi gwarantuje znaczne oszczędności.


Przedstawiamy kilka prostych, doraźnych sposobów na upały, nieuwzględniających stosunkowo drogiej i nie do końca zdrowej klimatyzacji:

·    zakupić wiatrak;

·    ograniczyć nasłonecznienia okien przez żaluzje i specjalne rolety;

·    zainstalować nawilżacz powietrza lub po prostu nalać wody do miski;

·    unikać wietrzenia pomieszczeń w momencie największego nasłonecznienia;

·    stworzyć kontrolowane przeciągi zwiększające cyrkulację powietrza;

·    unikać długiego gotowania, ponieważ para wodna unosząca się w powietrzu powoduje nieprzyjemne uczucie gorąca;

·    ustawić dmuchany basen w ogródku;

·    zimny prysznic i porcja pysznych lodów;

·    pić dużo chłodnych napojów.


Źródło: Termo Organika