
Wioska bioenergetyczna to obszar, w którym całość zapotrzebowania energetycznego zaspokajana jest poprzez odnawialne źródła energii. Termin ten został wprowadzony około dziesięć lat temu przez (IZNE) Uniwersytetu w Getyndze na przykładzie pobliskiej gminy Jühnde.
Jak dowodzą doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów, tereny wiejskie poprzez swoją naturalną bliskość i dostępność biomasy mogą znacznie wpłynąć na udział odnawialnych źródeł w krajowej energetyce, przynosząc korzyść nie tylko w skali globalnej, ale przede wszystkim regionalnej.Stworzenie lokalnych sieci ciepłowniczych daje duże oszczędności i znacząco upraszcza życie mieszkańców bioenergetycznych wsi. Warto więc przeanalizować pionierskie rozwiązania Niemieckich gospodarzy, by korzystne działania rozpowszechnić wśród Polaków. W około 2300 gminach wiejskich w Niemczech żyje 21,3 miliona ludzi – mniej więcej jedna czwarta całej ludności tego kraju. Spośród 40,4 milionów gospodarstw domowych w Niemczech około 14 procent zaopatrywanych jest z lokalnych sieci ciepłowniczych. Wioski bioenergetyczne zapewniają szczególnie przyjazne środowisku i ekonomiczne zaopatrzenie w energię. Pochodząca z okolic biomasa jest tam najpierw przetwarzana w biogaz, z którego następnie wytwarzane są prąd i ciepło. Koncepcja wioski bioenergetycznej jest odpowiednia zwłaszcza dla osiedli liczących 500 do 1500 mieszkańców. (…)
Wettesingen będzie jedną z największych wiosek bioenergetycznych 30 kilometrów na północny wschód od Kassel, na skraju rezerwatu natury Habichtswald i na granicy między Hesją a Północną Nadrenią-Westfalią leży zamieszkana przez 1280 mieszkańców wioska Wettesingen. Zamierza ona stać się jedną z największych wiosek bioenergetycznych w Niemczech. Ponad połowa z 370 gospodarstw domowych będzie w przyszłości zasilana energią grzewczą poprzez lokalną sieć ciepłowniczą z blisko położonych central grzewczych, opalanych wyłącznie paliwami odnawialnymi. (…)

Wioski bioenergetyczne muszą sprostać wysokim wymaganiom Gminy, które pod swoją tablicą wjazdową chcą zamieścić informację o tym, że są bioenergetyczne, muszą sprostać wysokim wymaganiom:
• muszą wytwarzać co najmniej tyle prądu, ile same potrzebują,
• muszą pokrywać połowę swojego zapotrzebowania na ciepło z własnych źródeł, najlepiej z instalacji kogeneracyjnych,
• co najmniej połowa instalacji wytwarzających ciepło musi należeć do odbiorców ciepła i gospodarzy dostarczających biomasę. Możliwie wszyscy użytkownicy powinni posiadać udziały w instalacjach wytwarzających energię,
• stosowana biomasa – na przykład w biogazowniach – nie może pochodzić z monokulturowych plantacji kukurydzy lub roślin genetycznie modyfikowanych. (…)
Zyski bezpiecznego i przewidywalnego zaopatrzenia w energię
Dla każdego z udziałowców korzyści są oczywiste: zyskują bezpieczne i przewidywalne kosztowo zaopatrzenie w energię, wysoce niezależne od globalnych trendów rynku gazu i ropy. (…)
Do zalet niepoliczalnych dochodzi także możliwość zaprezentowania nowoczesnego i innowacyjnego oblicza wsi. Liczne gminy sprzedają już z powodzeniem swoje instalacje jako modele inteligentnego zastosowania energii odnawialnych. W efekcie rozkwitła turystyka bioenergetyczna: zainteresowani z innych regionów, a nawet z zagranicy przyjeżdżają, by dowiedzieć się o możliwościach autonomii energetycznej. Nowoczesne, atrakcyjne miejscowości, demonstrujące pewność przyszłości, przeciwdziałają także ucieczce młodych ludzi. W kwestii bioenergii mieszkańcy miast są bowiem w wyraźnie gorszej sytuacji – brak tam po prostu biomasy. Wioska bioenergetyczna stwarza perspektywy dla swoich mieszkańców: przez miejsca pracy, długoterminowo opłacalne ceny energii i lokalne kreowanie wartości. Wzrasta jakość życia i rośnie integracja społeczności, gdy cała wieś identyfikuje się z projektem.
Jako dostawca kompletnych systemów energotechnicznych dla wsi bioenergetycznych Viessmann, wraz z firma mi grupy Viessmann, dostarcza wszystkie urządzenia potrzebne w lokalnych sieciach ciepłowniczych.
Należą tu:
• kolektory słoneczne
• moduły fotowoltaiczne
• węzły cieplne (Vitoset)
• niskotemperaturowe kotły grzewcze
• moduły kogeneracyjne (ESS Energie Systeme & Service GmbH)
• pompy ciepła (KWT)
• kotły peletowe (Köb)
• biomasowe kotły grzewcze (Mawera)
• biogazownie (Schmack, BIOFerm)
Źródło: Viessmann GmbH
Opracowanie materiałów: Anna Wańska, GLOBEnergia
Czytaj całość w 2/2013
Wersja elektroniczna lub drukowana