Metoda lekka sucha – sposób na ocieplanie budynku

Kiedy ocieplać?

Metoda lekka sucha jest polecana dla osób, które lubią pracować same i posiadają trochę wolnego czasu. Metodą tą można układać o dowolnej porze roku oraz w dowolnych warunkach pogodowych (wyjątkiem są ulewy). Materiały nie są wrażliwe na mróz, ponieważ nie stosujemy zapraw, ani klejów wymagających wody.

Przygotowanie ścian

Równość ścian nie odgrywa tu dużego znaczenia. Jednak w przypadku, gdy sypie się z nich tynk, należy go oczywiście skuć w miejscach gdzie odpada. Wszelkie niedokładności da się zniwelować za pomocą podkładek, bądź klinami podczas kładzenia rusztu.

Rodzaj ocieplenia

Pomiędzy elementy rusztu układane jest ocieplenie. Zdecydowanie łatwiej da się położyć wełnę, która jest sprężysta, przez co idealnie dopasowuje się do wolnych przestrzeni i nierówności.  Styropian w tego typu metodzie jest często pomijany, ze względu na swój brak elastyczności.

Metoda lekka sucha - sposób montażu ocieplenia

Ruszt wykonany jest najczęściej z drewna iglastego, dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego. Pomiędzy elementy rusztu układa się ocieplenie (wspomnianą wcześniej wełnę mineralną). Ze względu na wyższą od izolacji przewodność cieplną, ruszt montuje się dwuwarstwowo (pionowo i poziomo lub na odwrót). Jednak drugą warstwę należy nabić dopiero po wcześniejszym wypełnieniu izolacją pierwszej płyty. Następnie na ruszty mocuje się polietylenową folię wiatrochłonną, a miejsca połączeń uszczelnia się taśmą wiatroszczelną. Folię należy wywinąć na krawędzi cokołu oraz w miejscach, gdzie będą znajdować się okna i drzwi. Następny etap polega na przytwierdzeniu listew rusztu dystansowego. Dzięki niemu możliwe jest osuszanie ocieplenia i wiatroizolacji, dzięki czemu tworzy on swoistą szczelinę wentylacyjną. [caption id="attachment_5805" align="aligncenter" width="1440"]metoda lekka sucha źródło: Pixabay[/caption]

Rodzaj elewacji

Najczęstszą metodą wykończenia ścian jest siding winylowy, który może być zarówno gładki lub posiadać fakturę imitującą słoje drewna. Jest dostępny w coraz większej gamie kolorów, a producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze akcesoria z winylu, dzięki czemu wykończenia są bardzo estetyczne.

Trwałość i konserwacja

Elewacje, które zostały wykończone sidingiem winylowym są niewrażliwe na skutki działania wody oraz zawilgocenie, dzięki czemu pleśnie, grzyby i mchy nie powstają. Stosowanie wiatroizolacji chroni warstwy wewnątrz przed wilgocią, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. Zdecydowanym plusem metody suchej jest prostota napraw sidingu. Po uszkodzeniach mechanicznych, panele można łatwo zdemontować i wymienić. Zabrudzenia należy czyścić wodą z odpowiednim detergentem. Siding jest odporny na działanie słońca, nie trzeba go malować ani odnawiać. Źródła: ”Budujemy Dom” 2009, GazetaDom Opracował: Łukasz Sojczyński

Zobacz również