Ogrzej dom słońcem

1206 ogrzejs

W świetle rosnących wymagań dotyczących energooszczędności w budynkach, pozyskiwanie energii ze źródeł nieodnawialnych staje się koniecznością. Przeszklenia wykonane z szyb CLIMATOP LUX to także sposób na naturalne ogrzewanie domu. 

Projekty współczesnych domów energooszczędnych zazwyczaj bazują na wielkowymiarowych przeszkleniach, które mogą się przyczyniać do strat energii nawet w 25%. Ucieczka ciepła następuje przez łączenia szyby z ramą i profile, będące najsłabszym punktem stolarki. Kluczem do poprawienia energooszczędności budynku wbrew pozorom nie jest montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi, lecz zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń, które pozyskują więcej ciepła, niż tracą. Szyby dwukomorowe CLIMATOP LUX o dodatnim bilansie energetycznym pozwalają na pokrycie części zapotrzebowania domu na ciepło, efektywnie podnosząc jego efektywność energetyczną.

 

Naturalny mechanizm grzewczy

Szyba stanowi aż 80% całego okna, dlatego wywiera największy wpływ na jego parametry cieplne. Technologia CLIMATOP LUX stosowana do konstruowania przeszkleń okiennych sprawia, że nie stanowią już one słabego punktu w projekcie energooszczędnego budynku, lecz mogą stać się jego dodatkowym atutem. Niski współczynnik przenikania ciepła zestawu szybowego Ug = 0,6 W/m2K uzyskano dzięki ciepłemu połączeniu szyb za pomocą ramki dystansowej z tworzywa sztucznego i zastosowaniu dwóch 14 – milimetrowych warstw szlachetnego argonu. Zewnętrzną stronę wewnętrznej szyby pokryto opatentowaną powłoką PLANITHERM LUX, która stanowi efektywną barierę dla promieni podczerwonych. Ciepło generowane przez urządzenia i mieszkańców jest odbijane z powrotem do wnętrza budynku. Ta sama powłoka zastosowana po wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej służy maksymalizacji zysków z promieni słonecznych, przepuszczając do 62% energii. Zastosowanie szkła float sprawia, że szyba jest praktycznie przeźroczysta dla światła słonecznego, co dodatkowo wpływa na podniesienie uzysków energii ze słońca.

 

Źródło: GLASSOLUTIONS

 

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 7-8/2012:

6 2012termo