Jakie grzejniki wybrać?

grzejniki płytowe

Istnieją dwa sposoby przekazywania energii cieplnej do pomieszczenia przez grzejniki:

1. Przez konwekcję – czyli na ogrzewaniu powietrza, znajdującego się w pobliżu grzejników, a następnie drogą cyrkulacji roznoszonego po całym pomieszczeniu. Ten typ przekazywania energii wykorzystują głównie grzejniki konwekcyjne. Wtedy też przy podłodze będzie o kilka stopni chłodniej niż pod sufitem.
2. Poprzez promieniowanie cieplne – proces ten polega na emisji fal elektromagnetycznych, gdzie fale rozchodzą się we wszystkich kierunkach, dzięki czemu pomieszczenie jest nagrzewane równomiernie.

Ze względu na rodzaje grzejników, można je podzielić na cztery główne typy:
1. Grzejniki żeberkowe – niegdyś bardzo popularne, zwłaszcza w blokach. Ich budowa jest bazowana na pojedynczych żebrach, które można łączyć praktycznie w dowolnej ilości, w zależności od mocy i długości.
Grzejniki żebrowe dzielą się na aluminiowe (nowsze) oraz żeliwne (starsze). Te pierwsze są znacznie lepsze od swoich starszych modeli, zwłaszcza w kwestii wagi i przewodności cieplnej (większa o ok. 40%). Mają też bardziej przyjazny i estetyczny wygląd.
Grzejniki żeliwne są ciężkie i niebezpieczne (ze względu na posiadane wykończenia), zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dziecko. Jednak przede wszystkim posiadają sporą bezwładność cieplną co wiąże się z trudnościami w regulacji temperatury.

2. Grzejniki płytowe – zbudowane są z płyt (jednej, dwóch lub nawet trzech) wytworzonych z blachy stalowej wysokiej jakości,  i radiatora. Wykonywane są w szerokim zakresie rozmiarów, ze względu na ich popularność, dzięki czemu nie powinno być problemów z zakupem odpowiednich sztuk. Największa zaletą tych grzejników jest dobra efektywność oddawania ciepła (głównie na drodze promieniogrzejniki płytowewania) oraz możliwość współpracy z automatyką regulującą stan temperatury. Ich niewielka masa, wysoka efektywność oraz estetyka sprawiają, że są to obecnie najbardziej popularne produkty ze swojej dziedziny na rynku (znajdują się aż w 80% nowych domów, gdzie były instalowane grzejniki).

3. Grzejniki konwektorowe – ich konstrukcja opiera się na wężownicy rurowej z radiatorem, która usytuowana jest w osłonie wykonanej z blachy, dzięki czemu oddawanie ciepła jest bardziej efektywne. Z drugiej strony, spora ilość powietrza przepływająca przez grzejnik sprawia, że na powierzchni radiatora osadzają się zanieczyszczenia. Nie byłby to znaczny problem, gdyby nie fakt, że dostęp do tych części grzejnika jest znacznie utrudniony. Ponadto grzejniki konwektorowe tworzą w pomieszczeniu niekorzystny rozkład temperatur. Pomimo swojej niskiej masy oraz bardzo małej bezwładności cieplnej, nie są one często instalowane. Odradzane są zwłaszcza alergikom.

4. Grzejniki rurowe – inaczej zwane drabinkowe. Wykonane są z okrągłych przewodów stalowych, podłączonych do kolektora zasilającego i powrotnego. Dostępność na rynku różnych kształtów, barw, a nawet wzorów, sprawia, że zainstalowane w pokoju wyglądają bardzo efektownie. Klienta może odstraszać wysoka cena oraz duża pojemność wodna, co przekłada się na rachunki. Zazwyczaj stosowane są w łazienkach lub przedpokojach.

Autor: Łukasz Sojczyński
Źródła: Ogrzewnictwo praktyczne- H. Koczyk
„Budujemy Dom 2009”