Kiedyś kotły, dziś pompy ciepła a jutro fotowoltaika?

forum technologiczne

To pytanie rodzi się coraz częściej w głowach właścicieli firm instalacyjnych.

Nie wystarczy już dzisiaj umieć instalować kotły stałopalne czy też kolektory słoneczne. Ekologiczne ciepło oraz prąd ze słońca dominuje w myślach przyszłych ekoinwestorów. Rynek pędzi do przodu, a świadomi inwestorzy podnoszą poprzeczkę.
A co się w nim dzieje? Zauważalnym trendem jest odchodzenie od kolektorów słonecznych, służących do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wyczerpał się program dofinansowania NFOŚiGW. O malejącym zainteresowaniu kolektorami słonecznymi mówią same liczby. W 2012 w Polsce zainstalowano 302 074 m2 kolektorów słonecznych próżniowych i płaskich, a w 2013 roku już nieco mniej, bo 274 100 m2 (według EuroObserver, 2014).

Wypierają je powietrzne pompy ciepła, których sprawność w ostatnich latach znacznie wzrosła, a dzięki łatwej instalacji i małym wymaganiom dotyczącym warunków eksploatacji cieszą się coraz większą popularnością. To ciekawe urządzenia, które odzyskując ciepło z powietrza podgrzewają wodę użytkową. Ubocznym efektem jest chłodne, suche powietrze, czyli darmowa klimatyzacja. Wśród pomp ciepła, to właśnie urządzenia wykorzystujące energię z powietrza są najbardziej zróżnicowane pod względem budowy. Dzięki temu można je idealnie dopasować do każdego budynku, a atrakcyjna cena jest dodatkową zachęcą dla inwestorów. 

Pompy ciepła to również urządzenia służące do ogrzewania budynków. Często spotykane instalacje wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie. Jak podaje raport EPHA, Polska jako jedyne państwo europejskie, odnotowała dwucyfrowy wzrost w rynku pomp ciepła po raz czwarty z rzędu. Tylko w 2013 roku w Polsce sprzedano ich aż 15 000. Należy zwrócić uwagę, że kiedyś mało wydajne powietrzne pompy ciepła dziś przejmują również zadania zasilania układów centralnego ogrzewania. Temu tematowi poświęcona zostanie dużą część pierwszego VIII Forum Pomp Ciepła redakcji GLOBEnergia 5 marca w Kielcach

Drugim ważnym tematem będą dolne źródła dla pomp ciepła, czyli te niewidoczne dla inwestora wymienniki ciepła umieszczone w gruncie. Szacuje się, że to właśnie źle zaprojektowane i wykonane dolne źródła są główną przyczyną na szczęście rzadko zdarzających się niesprawnie pracujących instalacji. Specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego, którzy wychodząc z pomocą dla projektantów dolnych źródeł pracują nad projektem TransGeoTherm, w ramach którego powstaje szereg map i modeli geologicznych 3D, prezentujących warunki geotermalne na danym terenie. Powstała już strona internetowa z przeglądarką map i szeregiem bezpłatnych materiałów i broszur, propagujących niskotemperaturową energię geotermalną.

Coraz częściej firmy zajmujące się montażem pomp ciepła spotykają się z pytaniem o fotowoltaikę, czyli słoneczne elektrownie na dachach. Jest to zapewne powiązane z głośnym ostatnio programem PROSUMENT, który z jednej strony rozbudził wielkie nadzieje na dofinansowania inwestycji w nowoczesne systemy oparte na OZE, a z drugiej strony rozczarował inwestorów "domkowych".

Mimo to powstają coraz to nowe instalacje PV. Już 8 – 12 modułów wystarczy, by z powodzeniem zasilać swój dom czystą energią ze słońca. Koszt inwestycji 17-26 tysięcy złotych.

Instalatorzy branży grzewczej doświadczeni sytuacją z kolektorami słonecznymi biorą pod uwagę przekwalifikowanie się na montaż modułów. Z nimi spotkają się elektrycy podczas wydarzenia SOLAR+ 6 marca, w ramach Forum Technologicznego GLOBEnergia. Jak dobrać moduły oraz falowniki, jak wypełnić wniosek przyłączenia instalacji do sieci, jak zdobyć dofinansowanie z Programu Prosument? Na te wszystkie pytania odpowiedzi przygotuje autor popularnego poradnika "Instalacje fotowoltaiczne", Bogdan Szymański.

Który producent jest odpowiedni i najlepszy? Na jakie parametry zwracać uwagę? Co powinno wzbudzić naszą czujność przy wyborze instalatora? Takie pytania zadaje sobie każdy, a pytań rodzi się coraz więcej.

Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia 5-6 marca 2015 w Kielcach to okazja do przygotowania się na zmieniający się rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach tego dwudniowego wydarzenia odbędzie się 5 marca VIII FORUM POMP CIEPŁA, 6 marca VI FORUM SOLAR+.

Przez dwa dni eksperci będą czuwać w ramach PASAŻU ENERGETYCZNEGO, grupy stoisk redakcji GLOBEnergia i odpowiadać na pytania od zainteresowanych.


Źródło: „Forum Technologiczne GLOBEnergia”