Polacy chcą wydatki na ogrzewanie kontrolować

kontrola

W  ciągu  ostatnich  lat  większość  Polaków  odczuła  wzrost  opłat  za  ogrzewanie.  U  35%  z  nich  w  ostatnim sezonie grzewczym wydatki z tego tytułu  przekroczyły aż 2000 zł. Natomiast najbardziej niepokojący jest fakt, że 34% Polaków nie ma kontroli  nad kosztami za ogrzewanie.

Wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy  a  wydatki  na  ogrzewanie”,  przygotowanego   w  ramach  kampanii  „Odzyskaj  kontrolę”  są  alarmujące. Według nich 34% Polaków nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem swojego domu lub mieszkania. Są to głównie  osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych  oraz płacące za rachunki w formie zaliczki w odstępach  miesięcznych,  dwumiesięcznych  lub   w formie zbiorczych rachunków.  

 

 

Co więcej, prawie połowa respondentów badania  nie pamięta, jakie koszty poniosła z tytułu ogrzewania w minionym sezonie grzewczym. Ci, którzy  wiedzieli, najczęściej podawali kwoty w wysokości  2000–2500 zł (22% respondentów), 2501–3000 zł   i  801–1499  zł  (po  15%),  3001–4500  oraz  ponad  4500  zł  (po  14%).  Tylko  9%  badanych  w  sezonie  grzewczym  płaciło  za  rachunki  na  ogrzewanie  mniej niż 800 zł! Przyjmując, że okres, w którym  korzystamy z ogrzewania trwa 7 miesięcy (w Polsce w miesiącach październik – kwiecień panują warunki wymagające ogrzewania budynków), średnie  miesięczne koszty związane z ogrzewaniem wyniosły od około 100 do około 650 zł, a w przypadku  ponad 5 milionów Polaków nawet więcej!

 

 „Jak pokazują wyniki badania 90% Polaków deklaruje, że chciałoby mieć wpływ na wielkość płaconych  rachunków  za  ogrzewanie,  natomiast  tylko  63% mówi, że taki wpływ posiada. To potwierdza  obserwację, że ludzie mają świadomość potrzeby  oszczędzania, ale nie zawsze są w stanie ją spełnić. Być może dlatego, że tylko połowa ma realny  wpływ i narzędzia, żeby zadbać o ogrzewanie” –  komentuje  dr  Agnieszka  Popławska  z  Wydziału  Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii  Społecznej,  psycholog  zajmująca  się  zachowaniami ekonomicznymi społeczeństwa.  

 

Aż  75%  badanych  zauważyło  wzrost  kosztów  za  ogrzewanie w ostatnich latach. Tylko 6% zaznaczyło,  że te wydatki zmalały, a 13%, że nie uległy zmianie.  Dlatego prawie wszyscy respondenci (90%) chcieliby  odzyskać wpływ na wysokość rachunków płaconych  z tytułu ogrzewania. „Wyniki badania pokazują, że  tracimy kontrolę nad wydatkami na ogrzewanie, które stanowią znaczną część naszego domowego budżetu. Może natomiast cieszyć fakt, że jesteśmy tego  świadomi i chcemy znaleźć sposób na zapanowanie  nad nimi. Tegoroczna kampania „Odzyskaj kontrolę”  ma na celu pokazać, że można to zrobić w bardzo łatwy sposób. Należy przy tym pamiętać, że ogrzewanie to nie tylko kwestia finansów, ale także naszego  komfortu  życia”  mówi  Dorota  Jezierska,  Dyrektor  Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

 

Ogrzewanie to więcej niż kwestia portfela

Ogrzewanie mieszkania, czy domu wiąże się nie tylko  z kosztami, ale także z wygodą, naszym dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Każde pomieszczenie powinno  mieć odpowiednią temperaturę dopasowaną do swojego przeznaczenia np. kuchnia -20°C, łazienka -25°C,   a sypialnia -17°C. Jak pokazują wyniki raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” aż 40% z nas zapomina  o tym i nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia. Co piąty Polak w każdym pomieszczeniu  ma  ustawioną  identyczną  temperaturę.  Tyle  samo  nie ma możliwości jej regulacji. Należy jednak pamiętać, że temperatura panująca w mieszkaniu ma duży  wpływ na efektywność pracy, nauki oraz odpoczynku.

 

kontrola1     kontrola2 

 

„Jednym z najłatwiejszych sposobów na dostosowanie temperatury w każdym pomieszczeniu jest instalacja  elektronicznych  termostatów  grzejnikowych.  Pozwalają  one  ustawić  odpowiednią  temperaturę  w każdym pomieszczeniu o określonej godzinie. Nowoczesne rozwiązania posiadają wiele funkcji i programów, które sprawiają, że nie musimy się martwić  o  ciągłe  ustawianie  temperatury.  Dzięki  temu  możemy ustawić tygodniowy plan ogrzewania według  naszych  preferencji,  korzystając  np.  z  trybu  nocnego, który obniża temperaturę, gdy śpimy i podnosi  ją  przed  przebudzeniem,  aby  ogrzać  pomieszczenie  przed porankiem. Bardzo przydatne są także funkcje  otwartego okna i tryb wakacyjny, dzięki którym nie marnujemy ciepła i jednocześnie oszczędzamy na rachunkach.” – dodaje Dorota Jezierska.

 

„Zauważyłem wśród moich klientów coraz większą  świadomość  rosnących  kosztów  energii.  Idealnym  rozwiązaniem  dla  nich  są  nowoczesne  systemy  sterowania  ogrzewaniem,  które  pozwalają  w  pełni  kontrolować  temperaturę   i  wydatki  na  energię  potrzebną  do  ogrzania  domu  lub  mieszkania.  System  automatyki  zadba  np.  o  obniżenie  temperatury  po  naszym  wyjściu  do  pracy  i  o  odpowiednio  wczesne  ogrzanie pomieszczeń przed naszym powrotem.  Możemy  sterować  każdym  typem  ogrzewania,  zarówno  podłogowym  wodnym  i  elektrycznym,  jak i grzejnikowym. Dodatkowo możemy to robić  przez  internet  z  każdego  miejsca  na  Ziemi.   W ten sposób mamy pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z ogrzewaniem zyskując znaczące oszczędności” tłumaczy Mariusz Gaca z Magnus Larsen. 60% Polaków posiada termostaty  grzejnikowe. Według badań przeprowadzonych   w 2010 roku przez prof. dr.-ing. Rainer Hirschberg z University of Science Aachen, wymieniając stare termostaty na elektroniczne produkty  można zaoszczędzić do 23% energii, a wymieniając zawory ręczne nawet do 46%. Dlatego warto  zainwestować  w  nowe  rozwiązania  niezależnie  od  wieku  obecnie  posiadanych  termostatów  grzejnikowych.  

 

Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie”  13%  Polaków  posiada  termostaty  zainstalowane  ponad  11  lat  temu.  Takie  urządzenia  szczególnie  wymagają wymiany, w innym wypadku można się  liczyć z ich nieprawidłową pracą i w efekcie wyższymi rachunkami. Stan termostatów wpływa nie  tylko na wydatki na ogrzewanie. Niemal 80% badanych zgadza się z opinią, że stan termostatów  grzejnikowych  ma  wpływ  na  wysokość  opłat  za  ogrzewanie, jak również na nasz komfort i nasze  zdrowie. Niewiele mniej, niemal 2/3 zgadza się ze  stwierdzeniem,  że  stan  termostatów  grzejnikowych ma także wpływ na środowisko naturalne.  

 

Źródło: Danfoss

 

 Artykuł dostępny taże w e-czasopiśmie Termomodernizacja