Vitocaldens 222-F, czyli hybrydowy system grzewczy

Zdjęcie autora:
Zdjęcie autora:

viesmann 1

Podziel się

Nowe kompaktowe urządzenie hybrydowe, dostępne od niedawna w ofercie firmy Viessman składa się z pompy ciepła powietrze / woda typu split, gazowego kotła kondensacyjnego i ładowanego warstwowo zasobnika ciepłej wody użytkowej. Charakteryzują go niskie koszty eksploatacji, ze względu na wysokie, bo 80% wykorzystanie pompy ciepła w pracy instalacji grzewczej w skali roku. 

Całe urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Jednostka wewnętrzna do zabudowy gazowy kocioł kondensacyjny 19kW z wymiennikiem ciepła Inox-Radial i modulowanym palnikiem cylindrycznym MatriX, ładowany warstwowo zasobnik ciepłej wody użytkowej 130l oraz pompa ciepła 10,9 kW.  Dwa źródła wytwarzania energii zapewniają wysokie bezpieczeństwo pracy. Wysoka efektywność pracy pompy ciepłą, przy niepełnym obciążeniu jest możliwa dzięki regulacji mocy za pomocą inwertera DC oraz dzięki elektronicznemu zaworowi dławiącemu.

Zintegrowany, ładowany warstwowo zasobnikowi c.w.u. o pojemności 130 litrów  umożliwia pompie ciepła wyjątkowo korzystne ekonomicznie przygotowywanie ciepłej wody szczególnie w lecie. W przypadku wysokiego zapotrzebowania na c.w.u. opcjonalnie włącza się dodatkowo gazowy kocioł kondensacyjny i zapewnia wysoki komfort korzystania z ciepłej wody również w przypadku zasilania więcej niż jednego punktu jej poboru.

viesmann 2Zintegrowany menedżer energii określa automatycznie idealny rodzaj trybu pracy (ekonomiczny, ekologiczny i komfortowy).  Jest to możliwe dzięki perfekcyjnemu dopasowaniu do siebie pompy ciepła i kotła grzewczego. Użytkownik prowadza jedynie  niezbędnych danych (dla przykładu  ceny gazu i prądu lub współczynnik energii pierwotnej), a  menedżer energii automatycznie określa, które z urządzeń będzie miało pierwszeństwo lub dla zapewnienia ekonomicznej pracy instalacji wybiera tryb pracy równoległej i następnie steruje nim zgodnie z aktualnymi potrzebami.  System jest przygotowany do SmartGrid i do wykorzystania własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie to może znacznie obniżyć koszty eksploatacji elektrycznych komponentów centrali grzewczej.

Regulator pompy ciepła Vitotronic 200 wyposażony  jest w zintegrowane łącze radiowe, dlatego  urządzenie może być obsługiwane za pomocą  pilota do zdalnego sterowania drogą radiową Vitotrol 300 RF.


Źródło: Viessmann